Здоровʼя

Спалах “нового” метапневмовірусу: наскільки він небезпечний і чи загрожує світу та Україні

Спалах "нового" метапневмовірусу: наскільки він небезпечний і чи загрожує світу та Україні

Автор фото, Getty Images

На початку 2025 року в Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції (HMPV). У мережі з’являються кадри переповнених людьми лікарень. Такі новини викликали занепокоєння і бурхливі обговорення. Тим більше, що в Україні вже теж повідомили про випадки захворювання.

Наскільки правдиві тривожні дані про “загадковий” вірус і чи загрожує він світу?

Офіційний Пекін коментує поширення HMPV як щорічне зимове явище, яке переживає зараз багато інших країн.

На сайті Управління з контролю та профілактики захворювань Китаю дійсно є повідомлення про виявлені випадки заражень.

Втім, незвичайного, критичного сплеску саме метапневмовірусу китайські органи охорони здоров’я не підтверджують. Принаймні, на цей момент. Як і немає даних, що цей збудник є новим.

В Україні поки що офіційно підтверджені 13 випадків захворювання на метапневмовірусну інфекцію, однак реальна кількість хворих може бути значно вищою, написала інфекціоністка Ольга Голубовська на своїй фейсбук-сторінці.

Вона підкреслила, що це – не нова загроза, а сезонне явище, знайоме багатьом.

Це підтвердили і в центрі громадського здоровʼя.

Там зазначили, шо метапневмовірус циркулює в Україні протягом кожного епідемічного сезону, і наразі ситуація рутинна й контрольована.

Що це за вірус

Спалах "нового" метапневмовірусу: наскільки він небезпечний і чи загрожує світу та Україні

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, За словами вчених, цей вірус давно відомий

Метапневмовірус, за словами Голубовської, виявили ще у 2001 році, він належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV).

Нове захворювання, на думку професорки, виникло внаслідок процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів. Голубовська називає вірус “братом” RSV-інфекції, спалах якої спостерігали позаминулого року.

Також, за її словами, негативно вплинули на нашу толерантність до інфікування поширеними збудниками тривалі масові локдауни.

“Ми не контактували один з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту”, – зазначає професорка.

Симптоми та перші ознаки хвороби

Як зазначили у ЦГЗ, симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, температура.

Порівняно з таким захворюванням як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.

Голубовська додала, що вірус може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку. Особливо під загрозою маленькі діти, люди похилого віку та люди з ослабленою імунною системою.

Зараження відбувається крапельним шляхом. Частіше захворювання проходить легко у вигляді нежитю і кашлю, але може бути тяжким із розвитком дихальної недостатності, що частіше спостерігається у людей з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.

Спалах "нового" метапневмовірусу: наскільки він небезпечний і чи загрожує світу та Україні

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, В Україні вже офіційно підтвердили 13 випадків метапневмовірусу людини (HMPV), який активно шириться Китаєм

Орієнтовний інкубаційний період: від трьох до шести днів, а середня тривалість – сім-десять днів. HMPV найбільш активний протягом пізньої зими та навесні.

Рентгенологічні зміни у легенях можуть включати такі ознаки, як “матове скло”, ателектази та гіперроздуття.

Як захиститися

Голубовська радить не панікувати, а діяти відповідно до алгоритму лікування.

Щоб уникнути зараження, варто обмежити контакти з хворими, регулярно мити руки, провітрювати приміщення та уникати масових заходів.

Також важливо людям з групи ризику спостерігати за своїм здоров’ям — лікувати хронічні захворювання та вживати вітаміни (зокрема вітамін D) за призначенням фахівця.

“Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас “нападає”: чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання”, – підкреслює професорка.

Якщо ж з’явилися симптоми, схожі на грип, або були контакти із хворою людиною, варто проконсультуватися з лікарем щодо тестування.

Голубовська радить вимірювати сатурацію крові під час захворювання. Також радить лікарям не зволікати із госпіталізацією пацієнтів, якщо хворий щоденно прогресує.

Оскільки тяжкість перебігу, за її словами, оцінюється не тільки і не стільки по показниках температури, як по загальному стану хворого, особливо у груп ризику.

“Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання”, – резюмує професорка.

Водночас в Центрі громадського здоровʼя наголосили: не менш важливою є інформаційна гігієна. Там закликали громадян довіряти виключно офіційній інформації.

Також може бути цікавим