Автор фото, Getty Images
Перше дослідження, яке оцінювало вплив препаратів для схуднення на здоров’я в цілому, показало неочікувані результати.
Аналіз, у якому взяли участь близько двох мільйонів людей, виявив зв’язок між вживанням цих препаратів та покращенням здоров’я серця, меншою кількістю інфекцій, меншим ризиком зловживання наркотиками та меншою кількістю випадків деменції.
Американські дослідники також попередили, що препарати “не позбавлені ризиків” і можуть посилювати біль у суглобах і викликати потенційно смертельне запалення підшлункової залози.
Результати дослідження потребують дуже обережної інтерпретації.
Препарати для схуднення останнім часом набули шаленої популярності, але їхній вплив на різні частину організму наразі не до кінця зрозумілий.
“Це нова територія”, – каже провідний дослідник доктор Зіяд аль-Алі, клінічний епідеміолог Вашингтонського університету.
Спочатку ці ліки схвалили як засіб для лікування діабету 2 типу. Згодом лікарі помітили їхній суттєвий “побічний ефект” – втрату ваги. Після цього такі препарати як Оземпік та Вегові стали широко відомі.
У дослідженні використовувалися дані про американських ветеранів з діабетом 2 типу, деяким з яких давали Оземпік або Вегові, а іншим – більш стандартні препарати, щоб зʼясувати вплив ліків на 175 інших захворювань.
Виявилося, що прийом нових препаратів для схуднення приніс користь для здоров’я серця, знизивши рівень серцевих нападів, інсульту, серцевої недостатності та високого кров’яного тиску.
Вони також знижують ризик зловживання психоактивними речовинами (включно з алкоголем, опіоїдами та марихуаною), а також зменшують шизофренію, суїцидальні думки та епілептичні напади.
Попри те, що дослідження було коротким, і люди приймали ліки лише 3,5 роки, адже вони є новими, його результати також продемонстрували зниження хвороби Альцгеймера на 12%.
Також у тих, хто приймав препарати, було менше випадків раку печінки, болю в м’язах і хронічних захворювань нирок, а також помітне зниження бактеріальних інфекцій і лихоманки.
З іншого боку, люди частіше мали проблеми з травною системою. Серед тих, хто вживав Оземпік та Вегові, були більш поширені відчуття нудоти, біль у животі, запалення в шлунку, дивертикуліт і геморой.
Результати дослідження, опубліковані в журналі Nature Medicine, також показали, що почастішали випадки низького кров’яного тиску, головних болів, порушення сну, каменів у нирках, запалення в нирках і болі у кістках або суглобах, включно з артритом.
Дивовижні результати
“Мені, безперечно, було неочікувано побачити усі ці різні впливи”, – каже доктор Алі BBC News.
Пояснення такого широкомасштабного впливу ліків є водночас очевидним й загадковим.
Відомо, що втрата зайвої ваги покращує здоров’я. Наприклад, із втратою маси навколо язика та горла, що може блокувати дихальні шляхи, пов’язаний нижчий рівень апное уві сні – коли дихання зупиняється та знову відновлюється під час сну.
Але, як виглядає з результатів дослідження, ці препарати також безпосередньо змінюють поведінку клітин і тканин в організмі.
“Ожиріння шкідливе для мозку. Ожиріння шкідливе для психічного здоров’я. Ожиріння шкідливе для серця. Ожиріння може бути причиною всіх бід”, – каже доктор Алі.
Автор фото, Matt Miller/WashU Medicine
Підпис до фото, Дослідження доктора Алі виявило користь препаратів для багатьох аспектів здоров’я людей
Ozempic і Wegovy мають однакову діючу речовину, семаглутид, яка імітує гормон GLP-1.
GLP-1, який виділяється в кишківнику після вживання їжі, потрапляє у кров та згодом приєднується до маленьких рецепторів на поверхні клітин мозку.
Це повідомляє мозку, що в шлунку є їжа, й тому люди після цього менше відчувають голод.
Однак рецептори, які реагують на GLP-1, є по всьому тілу, включно з серцем та деякими частинами імунної системи.
“Очевидно, що цей клас препаратів, здається, пригнічує механізми винагороди [в мозку, тож це], тягу до алкоголю, тютюну, азартних ігор”, – каже доктор Алі.
Тим часом нижчий рівень запалення також може мати широкий вплив на здоров’я.
Оземпік – аргументи на користь
Низка переваг для здоров’я може посилити аргументи на користь вживання цих ліків для деяких людей, каже доктор Алі.
“Коли додається більше користі для людей, які перебувають у зоні ризику цих захворювань, це додатковий плюс”, – каже він.
Але для тих, чия вага не впливає на їхнє здоров’я, “можливо, ризик того, що вони купують ліки самі, насправді набагато вищий, ніж користь”.
Однак дослідження має недоліки, які впливають на його результати.
Більшість людей, які брали в ньому участь, були білими чоловіками, тому дослідження не вивчало специфічних ефектів для жінок, таких як явище покращення фертильності.
Також могли бути різні причини, чому деяким учасникам дослідження призначали Оземпік або Вегові, а не інші препарати, які могли б надати альтернативні пояснення деяких висновків.
Захисний ефект
Ретельні клінічні випробування вже довели користь препаратів для здоров’я серця, водночас добре відомим побічним ефектом є нудота. Але для підтвердження інших висновків потрібно буде провести додаткові дослідження.
Наприклад, відомо, що хвороба Альцгеймера починається більш ніж за десять років до появи симптомів, але це дослідження показує, що лише кілька років прийому семаглутиду має захисний ефект.
Вже тривають випробування, щоб визначити, чи цей ефект є реальним.
“Такі випробування приведуть нас набагато ближче до істини”, – каже професор Навід Саттар з Університету Глазго і додає, що результати кількох таких випробувань мають бути вже протягом наступних одного-чотирьох років.
Водночас, на його думку, результати останнього дослідження є недостатніми для того, щоб вплинути на те, як призначають ліки.
Професор сер Стівен О’Райлі з Кембриджського університету каже, що дослідження потрібно інтерпретувати обережно, але воно надає підтвердження безпеки ліків для людей з діабетом.
“Найдивовижнішим відкриттям”, за його словами, стало посилення болю в суглобах, оскільки втрата ваги повинна була навпаки зменшити тиск на суглоби.
Але той факт, що деякі клітини в імунній системі мають рецептори GLP-1, означає, що вплив цих препаратів був “дещо непередбачуваним”, і тоді як деякі запальні розлади можуть покращитися, “інші, ймовірно, можуть загостритися”, каже професор О’Райлі.