Здоровʼя

Антивакцинатор Кеннеді став міністром охорони здоров’я США. Чому його погляди лякають

Антивакцинатор Кеннеді став міністром охорони здоров'я США. Чому його погляди лякають

Автор фото, Reuters

Підпис до фото, На слуханнях у профільних комітетах Сенату Роберту Кеннеді-молодшому поставили багато неприємних питань

Роберт Кеннеді-молодший, який відомий своїми суперечливими поглядами на медицину, очолив профільне міністерство США. Це найодіозніше кадрове рішення Дональда Трампа.

Він керуватиме агенціями на 80 тисяч працівників та бюджетом у трильйон доларів.

У четвер його кандидатуру у Сенаті затвердили 52 голосами проти 48. Жоден демократ його не підтримав, а колишній лідер республіканської більшості Мітч Макконелл єдиний з партії проголосував проти.

Представник знаменитої американської родини політиків-демократів Кеннеді був одним із найнеоднозначніших номінантів президента Дональда Трампа.

Його кандидатура викликала питання навіть у багатьох сенаторів-республіканців. Справа в його нестандартних для посади голови МОЗ поглядах: він антивакцинатор, ВІЛ-дисидент і медичний конспіролог.

А на слуханнях у Сенаті також з’ясувалося, що він не цілком виразно уявляє роботу міністра і політику країни у сфері охорони здоров’я.

Кандидатура Кеннеді розглядалася у двох комітетах: з фінансів та з охорони здоров’я, освіти, праці та пенсій. У вівторок комітет із фінансів проголосував за те, щоб рекомендувати Кеннеді до затвердження. За це проголосували всі 14 членів комітету з-поміж республіканців; усі 13 демократів голосували “проти”.

Чим відомий Кеннеді-молодший

Рішенню щодо кандидатури Кеннеді-молодшого передували дводенні слухання: у комітеті з фінансів вони відбулися у середу, 29 січня, а у комітеті з охорони здоров’я, освіти, праці та пенсій наступного дня.

Попри те, що у республіканців зараз більшість у Сенаті (53 місця), значення мала позиція кожного сенатора, зокрема республіканців. За підрахунками NYT, як мінімум троє представників цієї партії — у тому числі лікарі за освітою — не виключали голосування проти Кеннеді-молодшого, що означало, що йому може не вистачити необхідних для затвердження 50 голосів (ще один голос міг додати віце-президент Джей Ді Венс, якби голоси сенаторів розділилися порівну).

У фінансовому комітеті таким невпевненим був сенатор від Луїзіани Білл Кессіді. Зрештою, однак, він не пішов проти лінії партії.

Американські ЗМІ у репортажах про слухання характеризували їх як “справжню прожарку”. Сенатори не втратили можливість влаштувати кандидату Трампа прискіпливу перевірку і поставити йому кілька десятків гострих питань щодо всіх його зроблених раніше скандальних заяв — а їх чимало.

Роберт Кеннеді-молодший (він племінник 35-го президента США, члена Демпартії Джона Кеннеді та син його молодшого брата, кандидата в президенти Роберта Кеннеді, застреленого у 1968 році) відомий своїми спірними, недоведеними, а часом і хибними твердженнями на медичну тему.

У різний час він висловлював свою думку або підтримував заяви інших людей, що щеплення викликають аутизм, Wi-Fi та 5G — рак, а СНІД не пов’язаний з ВІЛ.

Слухання зайняли загалом понад сім годин.

Антивакцинатор під дружнім вогнем

Члени обох комітетів на слуханнях зосередилися на трьох темах: ставлення Кеннеді-молодшого до щеплень, прихильності до різних конспірологічних теорій та розуміння кандидатом політики США у сфері охорони здоров’я.

Питання про щеплення були очікувані. Кеннеді-молодший — один із найвідоміших у США антивакцинаторів. Він багато років очолював організацію під назвою Children’s Health Defence (“Захист здоров’я дітей”), яка пропагувала відмову від щеплень на тій підставі, що консервант, який входить до їх складу, нібито викликає у дітей аутизм та інші тяжкі вроджені захворювання.

Кеннеді-молодший також називав вакцини проти ковіда “найбільш смертоносними з будь-коли створених”. У 2022 році сторінки Children’s Health Defense були видалені з фейсбуку та інстаграми за поширення медичної дезінформації.

У 2005 році він написав статтю, в якій натякав, що влада приховує відомий їм зв’язок між щепленнями та аутизмом — вона базувалася на науково не підтверджених даних, кілька разів правила і в результаті була повністю відкликана.

2023 року Кеннеді-молодший брав участь у підкасті Лекса Фрідмана (у нього кілька тижнів тому також виступав президент України Володимир Зеленський) і сказав, що “немає жодної безпечної та ефективної вакцини”. Далі, як зараз каже Кеннеді, він збирався додати “для всіх людей”, проте його перебив ведучий і цитата розійшлася без контексту.

Тепер же ще до початку слухань Роберт Кеннеді-молодший письмово запевнив Сенат, що не є противником вакцин, вважає, що вони відіграють критично важливу роль у запобіганні певним захворюванням і що його власні діти (у нього їх шестеро) щеплені.

Але, як мінімум, частина сенаторів скептично поставилася до цієї заяви. Наприклад, демократ Рон Вайден заявив, що Кеннеді бреше, називаючи себе прихильником вакцинації і нагадав, що той підписував петицію проти вакцин від Covid-19. На це Кеннеді заперечив, що петиція з’явилася після того, як кілька експертів назвали ці вакцини непридатними для дітей, а Вайдена назвав нечесним.

Сенатор-республіканець Том Тілліс запитав Кеннеді, чи є він прихильником теорій змови, на що він відповів, що це пейоратив (тобто вираз із явно негативним забарвленням), яким користуються його суперники на помсту за те, що він ставить неприємні питання, що торкаються інтересів могутніх сил, у тому числі виробників вакцин (акції багатьох фармацевтичних компаній, у тому числі щеплень від ковіда, впали після номінації Кеннеді)

Кеннеді також запитали, чи говорив він, що вважає хвороба Лайма штучно створеною біологічною зброєю (він це підтвердив), що СНІД в Африці відрізняється від СНІДу США (не став заперечувати) і що пестициди роблять дітей трансгендерними (на це він сказав, що такого не говорив).

Представник Вермонта, непартійний сенатор Берні Сандерс, поставив Кеннеді питання про майбутній бюджет Medicaid, який республіканці пропонують відчутно скоротити. Це одна з двох масштабних програм державного медичного страхування для тих, хто не може дозволити собі страховку, і на посаді міністра Кеннеді куруватиме, зокрема, і Medicaid. Однак Кеннеді обійшовся загальними фразами про те, що Трамп доручив йому покращити програму.

Тему вакцинодисидентства Кеннеді продовжили наступного дня сенатори із комітету з охорони здоров’я. Однак тут Кеннеді вважав за краще вдатися до риторичного прийому, яким вже не раз користувався. Він говорив, що підтримає твердження про користь вакцинації, якщо йому пред’являть “наукові докази” їхньої безпеки — але коли сенатори посилалися на такі наукові дослідження, заявляв, що не знайомий із ними.

Сенатор-демократ від Меріленда Анжела Елсбрукс нагадала Кеннеді його слова про те, що людям з білою і темною шкірою потрібні різні вакцини через імунну відповідь, що нібито відрізняється. “Які ж щеплення ви порадите мені?” – не без сарказму запитала Елсбрукс (вона темношкіра).

Представник Гаваїв, демократ Меггі Хассан парирувала заяви Кеннеді про те, що влада США нібито приховує зв’язок між вродженими захворюваннями дітей та щепленнями, розповівши історію свого сина, у якого діагностовано церебральний параліч.

Вона заявила, що все життя страждає питанням, що спричинило ДЦП — тому стверджувати, що “влада приховує” чи не цікавиться причинами таких тяжких захворювань, на її думку, цинічно. Відмова від науково підтверджених фактів та доказів відкидає країну назад, сказала вона.

У результаті навіть голова комітету з охорони здоров’я, республіканець із Луїзіани та лікар за професією Білл Кессіді заявив після слухань, що не впевнений, чи треба йому підтримати кандидатуру Кеннеді.

“[Чи може] 71-річний чоловік, який десятиліттями критикував вакцини і який фінансово зацікавлений у тому, щоб знаходити в них недоліки, — чи може він змінити своє ставлення тепер, коли він обійме найважливішу посаду, яка впливає на політику вакцинації у Сполучених Штатах?” — поставив риторичне запитання Кесседі.

Під зацікавленістю Кессіді, очевидно, мав на увазі позов проти компанії-виробника вакцин, де Кеннеді-молодший претендує на 10% суми можливої ​​компенсації.

Не тільки щеплення

Кеннеді-молодший претендує на посаду голови відомства, якому підпорядковуються медичні агенції, соціальні служби, а також Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA).

При цьому він уже обіцяв звільнити 600 співробітників Національних інститутів охорони здоров’я, які відповідають за біомедичні дослідження. Кеннеді вважає помилковим їхній фокус на інфекційних захворюваннях та розробці вакцин та ліків проти них.

Хоча Кеннеді дещо пом’якшив свою антиприщепну риторику в останні місяці, до цього він два десятиліття популяризував бездоказові твердження про різні галузі медицини.

Крім теорії про зв’язок щеплень і аутизму, Кеннеді також популяризував гіпотезу, що не отримала наукового підтвердження, що фториди, які додають у воду в усьому світі для захисту зубів від карієсу, викликають рак та інші захворювання. Таким, що викликає рак, він вважає і бездротовий інтернет.

Політик говорив, що п’є виключно сире молоко, при тому, що в США нещодавно було зареєстровано кілька десятків випадків зараження людей на пташиний грип, а ним можна заразитися також і шляхом вживання в їжу непастеризованого молока захворілих корів.

Водночас на порядку денному Кеннеді-молодшого є ідея, яку схвалюють багато фахівців у галузі охорони здоров’я: це боротьба з фаст-фудом та газуванням.

Він очолив ініціативу передвиборної кампанії Трампа під назвою “Зробимо Америку знову здоровою” – це варіація слогану Трампа “Зробимо Америку знову великою”.

Оголошуючи про висування Кеннеді на посаду міністра охорони здоров’я, Трамп обіцяв, що той “припинить епідемію хронічних хвороб і зробить Америку знову великою та здоровою”.

Антивакцинатор Кеннеді став міністром охорони здоров'я США. Чому його погляди лякають

Автор фото, Reuters

Кеннеді проти Кеннеді

Антивакцинатор Кеннеді став міністром охорони здоров'я США. Чому його погляди лякають

Автор фото, Reuters

Підпис до фото, Кеннеді у квітні 2023 року анонсував висування своєї кандидатури на пост президента. Тоді він сподівався вибратись як демократ

Проти призначення Кеннеді міністром охорони здоров’я висловилися нобелівські лауреати, медики та експерти в галузі охорони здоров’я, а також десятки громадських організацій: їх об’єднало переконання, що затвердження на цій посаді людини, яка так багато зробила для поширення антивакцинаторських настроїв, загрожуватиме американському суспільству.

Проти призначення Кеннеді на посаду міністра охорони здоров’я були навіть його родичі, члени однієї з найвідоміших у політичному світі США сімей. Кеннеді — клан політиків-демократів, і сам він донедавна був демократом і навіть намагався висунутись у президенти від Демократичної партії, але пізніше вийшов із неї і висунувсь як незалежний кандидат, а потім вийшов із гонки та підтримав Дональда Трампа.

Вже це його рішення викликало засудження багатьох членів родини Кеннеді. А після того, як Трамп, який виграв вибори, номінував його на посаду міністра охорони здоров’я, його двоюрідна сестра Кароліна Кеннеді, дочка президента Джона Кеннеді, опублікувала лист сенаторам, в якому закликала відхилити кандидатуру брата, в сімейному колі відомого під ім’ям Боббі.

Вона назвала його “хижаком”, який “паразитує на розпачі батьків хворих дітей” і при цьому робить щеплення власним дітям, лицемірно відмовляючи від цього інших.

На думку Кароліни Кеннеді, позиція її двоюрідного брата щодо вакцинації небезпечна, крім того, він не має досвіду роботи в уряді, у фінансовій сфері, у менеджменті чи в медицині.

Але справа не лише у професійному досвіді. За її словами, коли Роберт Кеннеді-молодший вживав наркотики, він намагався підштовхнути до цього братів і сестер, зокрема двоюрідних, а в його підвалі, гаражі та кімнаті у гуртожитку наркотики були у вільному доступі.

Вона звинувачує кузена і у відвертій жорстокості і каже, що він “подрібнював курчат і мишей у блендері, щоб нагодувати своїх яструбів”.

Незважаючи на те, що в молодості Кеннеді був відомим екоактивістом, про його жорстоке чи сумнівне з етичної точки зору поводження з тваринами відомо не лише зі слів його двоюрідної сестри.

Його дочка розповідала, що близько 30 років тому він без дозволу відрізав бензопилою голову мертвому киту, який викинувся на берег, і привіз його додому на даху свого автомобіля.

Сам він зізнавався, що одного разу привіз до Центрального парку Нью-Йорка тушу вбитого ведмедя та залишив її там. Журнал Vanity Fair опублікував розслідування, в якому звинувачував політика у домаганнях, позуванні з нанизаним на шампур собакою в Кореї (Кеннеді на це відповів, що це був козел) та інших сумнівних вчинках.

Також може бути цікавим