Мозок — це м'яз, його треба тренувати.
За добу в людини утворюється 700 нових нейронів. Близько 50% новонароджених нервових клітин гинуть у перші тижні життя просто тому, що ми ними не користуємося. Мозок — це м'яз. Щоб тримати його в тонусі, потрібна регулярна робота. Якщо людина пролежить пів року, вона не зможе встати з дивана. Так само і мозок, якщо його не тренувати, він не зможе ефективно працювати, інформує Ukr.Media.
Як покращити роботу мозку
Треба навантажувати мозок важкою роботою. Робити так, щоб йому було важко. Для цього не потрібні якісь особливі трюки чи медичні препарати. Все, що необхідно, дає саме життя: книги, фільми, вистави, складні для розуміння, що змушують мозок працювати.
Важливо дбати про мозок протягом життя, щоб покращувати його нейропластичність. Це здатність змінювати структуру кожного разу, коли мозок обробляє нову інформацію. Робота активує нейрони і формує нові шляхи. Нейронні зв'язки допомагають адаптуватися до нових викликів і завдань. Якщо правильно взаємодіяти з нейронами, постійно "підживлювати" мозок, підтримувати його продуктивність правильним способом життя, він буде рости і розвиватися протягом усього життя.
Сон — найважливіший фактор
Близько третини життя людина витрачає на сон. Ви тільки подумайте: при середній тривалості життя в 70 років майже 22 роки ми спимо! Навіщо безцільно витрачати час, якщо його можна провести з користю для себе і для суспільства? Однак вчені забороняють тривале неспання. Вони застерігають: всього за добу без сну починаються процеси, що руйнують нашу психіку.
Сон необхідний для очищення клітин мозку і підтримки його нормальної функції. Коли людина спить, її мозок проходить кілька фаз:
- Швидкий сон, під час якого мозкова діяльність активізується, відбувається обробка емоційних вражень, сновидінь, у цій фазі зміцнюється пам'ять;
- Під час повільного сну клітини відновлюються, регенеруються, відбувається зміцнення нейронних зв'язків, а також видаляються шкідливі токсини, відпрацьовані клітини.
Недостатній або неякісний сон призводить до порушення роботи мозку, знижує навички конструктивного і логічного мислення, пам'ять, інтелект.
Підвищувати розумову активність, покращувати мислення, допомагає дотримання гігієни сну. Для цього слід дотримуватися простих правил:
- Спати від 6 до 9 годин на добу;
- Щільно зашторювати вікна, щоб жодне джерело світла не порушувало нічний сон;
- Подбати про відсутність сторонніх відволікаючих звуків;
- За 30 хвилин до сну не працювати за комп'ютером, планшетом, телефоном, краще присвятити цей час медитації або читанню книг;
- Короткий сон протягом дня (не більше години) нейтралізує гормон стресу, сприяє відновленню сил, а також покращує увагу, пам'ять, здатність до розумової діяльності.
Сон — найкращі ліки.
Їжа для покращення працездатності мозку
Не менш важливий фактор для підтримки здоров'я — їжа. Головний мозок повинен безперервно отримувати поживні речовини і достатній обсяг кисню. Повноцінний і правильний раціон покриває потреби організму і допомагає зберегти мислення, мозкову активність на високому рівні.
До продуктів, що мають корисний вплив, відносяться:
- Риба і морепродукти. У них містяться природний білок, корисні насичені жири, омега-3 кислоти, що сприяють підвищенню метаболізму нейронів і легшому засвоєнню інформації.
- Броколі. У цьому сорті капусти багато антиоксидантів, вітамінів, корисних речовин, необхідних для синтезу ліпідів і фосфоліпідів. З них складаються стінки клітин мозку.
- Темний шоколад необхідний для покращення уваги і пам'яті.
- Зелений чай сприяє концентрації уваги, знімає втому, заспокоює.
- Горіхи містять макро- і мікроелементи, що активують всі здібності мозку.
- У зелені та овочах містяться каротиноїди, антиоксиданти, фолієва кислота, а також інші вітаміни, необхідні нам з народження. Примітно, що чим темніший колір зелені, тим більше потрібних елементів у ній міститься.
- У яйцях є фолієва кислота, білок, вітаміни В6 і В12, холін. Ці речовини регулюють пам'ять і настрій. Фосфор, що знаходиться в жовтку, необхідний для метаболізму нейронів, які витрачаються в процесі розумової діяльності.
Ці продукти активізують нейронні зв'язки і підвищують нейропластичність мозку. До "розумної їжі" відносяться чорниця, шпинат, авокадо, спеції. Важливо стежити за тим, що ми їмо, уникати дешевих продуктів, наповнених пестицидами і нітратами, наприклад, фастфуд.
Прості звички — найкраще тренування
Працездатність мозку залежить від того, що людина готова зробити для підвищення когнітивних здібностей. Зміна способу життя, прості звички допомагають людям підвищити продуктивність.
Наведемо нескладні приклади, які кожен може використовувати в повсякденному житті:
- Розширюйте словниковий запас. Щоденне вивчення одного нового слова стимулює ріст нових зорово-слухових нейронних зв'язків.
- Щодня відкривайте для себе щось нове, наприклад, маршрути для прогулянок, хобі, статті про незвичайні явища.
- Використовуйте "неправильну руку". Виконання звичних дій неосновною рукою також формує нові нейронні зв'язки.
- Намагайтеся вгадати наступну фразу співрозмовника. Тренування розуміння навколишніх за виразом обличчя, жестами, поведінкою розвиває секцію мозку, що відповідає за інтуїцію.
- Грайте в шахи, вирішуйте головоломки, ребуси.
- Слухайте класичну музику. Існує думка, що прослуховування музики Моцарта тимчасово покращує проходження IQ-тесту, має благотворний вплив на просторовий і розумовий розвиток людини.
Ці способи не вимагають від вас великих зусиль або часових витрат, однак допомагають відновити розумовий ресурс, рівень інтелекту.
Стимуляція чуттєвого сприйняття
Органи чуття відіграють важливу роль у процесі сприйняття інформації. Ходіть по дому із закритими очима, намагайтеся вгадати предмети на дотик або за запахом, слухайте незвичну музику, виділяючи з неї гру на окремих інструментах. Під час розмови з близькими відзначайте різні нотки інтонації в їхній мові.
Слухайте навколишній світ, шукайте в ньому звуки, які вас радують. Спостерігайте за навколишнім світом, помічайте деталі, на які вам приємно дивитися. Звертайте увагу на запахи, які вас оточують. Вони пробуджують емоційну пам'ять і допомагають повернутися в минуле. Коли ви залучите різні канали чуттєвого сприйняття, події не будуть проходити безслідно, а будуть залишати яскравий слід у пам'яті.
Стимуляція пам'яті
Якщо не розвивати і не вдосконалювати пам'ять, вона почне погіршуватися вже до 37 років. Підвищена забудькуватість може сильно зіпсувати життя. Щоб цього не сталося, виконуйте прості вправи:
- Запам'ятовуйте інформацію за асоціаціями, зоровими образами. Можна об'єднати невідомі предмети з відомими і скласти з ними цікаву історію. Тоді нова інформація залишиться в пам'яті і спливе в потрібний момент. Асоціативні паралелі допомагають вивчити номери телефонів, дорожні знаки, паролі.
- Читайте вголос. Це розвиває слухову пам'ять, покращує дикцію, інтонацію.
- Вчіть напам'ять вірші. Візьміть за правило, кожного тижня вчити новий твір. Важливо, не зубрити бездумно, а розуміти матеріал. Якщо хочете ускладнити завдання, візьміть твори тих авторів, які не викликають у вас емоційного відгуку. Для роботи з ними доведеться докласти більше зусиль. Однак для розвитку пам'яті цей спосіб дуже корисний.
- Згадуйте забуте. Якщо вам потрібен номер телефону, не поспішайте дивитися в смартфон. Спробуйте його згадати. Йдете за покупками, не беріть з собою список покупок. Запам'ятовуйте по пам'яті, що потрібно купити.
Для цього можна використовувати "Метод Цицерона". Уявіть собі добре знайому кімнату. "Розташуйте" предмети, які потрібно запам'ятати: від одного кута до іншого. Коли ви прийдете в магазин, вам знадобиться просто згадати образ кімнати з предметами, і список спливе автоматично.
Активізація моторики
Всім відомо, що дрібна моторика розвиває мову і пам'ять у маленьких дітей. Не тільки у маленьких: спритність рук тісно пов'язана з ясністю розуму. Зони, які відповідають за них, знаходяться поруч, тому розвиток дрібної моторики допоможе зберегти пам'ять, інтелект і когнітивні здібності.
- Регулярно робіть масаж рук, розтирайте кінчики пальців, долоні.
- Перебирайте пальцями крупи, дрібні камінчики, пісок.
- Ліпіть з тіста, пластиліну.
- Сортуйте монети, ґудзики.
- Шийте, в'яжіть, періть руками.
- Малюйте, пишіть від руки.
Спробуйте діяти незвично для себе: замініть виделку на китайські палички, пишіть або виконуйте різні дії двома руками.
Розвиток пластичності мовлення
Коли порушена мозкова діяльність, стає складно чітко і логічно формулювати свої думки, підбирати слова. Щоб уникнути цього, слід працювати над якістю свого мовлення:
- Уникайте слів-паразитів, матюків.
- Позбавляйтеся від штампів. Використовуйте нові відповіді на звичні питання, уникайте стандартних кліше в мові.
- Частіше викладайте думки письмово. Аналізуйте органічність речень, логіку, структуру висловлювання.
- Намагайтеся частіше виступати на публіці.
- Слухайте хороших ораторів, читайте книги. Читання поповнює словниковий запас, розвиває пам'ять.
- Використовуйте в мові нові розмовні конструкції.
Ведіть активне життя. Пам'ятайте, чим сильніше ви завантажуєте мозок, тим більше нейронів ви залучити. Підвищення нейропластичності допомагає запобігти розумовій перевтомі і покращує продуктивність мозку.