УНІАН ділиться враженням про моторошний ремейк класичного вампірського фільму жахів.
2 січня 2025 року в український прокат нарешті вийшов готичний горор “Носферату” (Nosferatu) від одного з найкращих майстрів жанру сучасності Роберта Еггерса. З чим пов’язаний такий ажіотаж навколо стрічки, читайте в огляді УНІАН.
Трохи передісторії
У 1922 році в Німеччині вийшов на екрани фільм жахів “Носферату. Симфонія жаху” від Фрідріха Вільгельма Мурнау, одного з найяскравіших німецьких режисерів часів німого кіно, який також зняв такі шедеври, як “Голова Януса” (1921) та “Фауст, німецька народна легенда” (1926).
Спочатку Мурнау хотів екранізувати готичний роман Брема Стокера “Дракула” (1897), однак кіностудія так і не змогла придбати права на нього. Втім, режисер вже не хотів відмовлятися від цієї ідеї, тож просто змінив імена основних персонажів та деякі сюжетні повороти, зокрема, переніс події з Англії 1890-х років до Німеччини 1830-х років. Крім того, був дещо змінений і сам антагоніст – на відміну від Дракули, Орлок не перетворював своїх жертв на вампірів, а просто вбивав їх, а сонячне світло для нього було смертельно небезпечним, тоді як стокерівський кровопивця міг перебувати на вулиці вдень, хіба що ставав від цього не таким могутнім.
Втім, ці маніпуляції не врятували творців фільму від судового позову. Хоча студія вперто доводила, що фільм знятий виключно для локального німецького споживача і має чимало відмінностей, вдова письменника Флоренс Стокер все ж добилася через суд знищення усіх копій фільму. На щастя кіноманів, до того часу він вже встиг розлетітися світом, тож його поодинокі копії збереглися до наших часів та згодом були відцифровані.
В своїй роботі Мурнау використав цілу низку прийомів зйомки, які до цього не використовувалися в кіно, зокрема, під час нічних сцен. І, безперечно, його “Носферату” мав колосальний вплив на жанр горор.
У 1970-х роках перезняти “Носферату” взявся один з найяскравіших представників “нового німецького кіно” Вернег Герцог (“Агірре, гнів божий”, ” Фіцкарральдо”). Його “Носферату – привид ночі” багато в чому слідував сюжету оригіналу, але видався більш моторошним, сповненим атмосфери відчаю та безвиході. При цьому режисер вже використав оригінальні імена героїв з роману Брема Стокера, але вирішив залишити події в Німеччині та загалом слідувати роботі Мурнау, яку Герцог свого часу називав “найвидатнішим німецьким фільмом всіх часів”.
В даному випадку проблем з авторськими правами вже не було – фільм був випущений на екрани у 1979 році, в той самий день, як роман “Дракула” отримав статус “суспільного надбання”, і, відповідно, з цього моменту знімалася заборона на його використання в мистецтві.
Стрічка була схвально сприйнята критиками та отримала одразу дві нагороди Міжнародного берлінського кінофестивалю 1979 року та ще кілька номінацій, в тому числі за режисуру.
У 2015 році про плани “воскресити” Носферату заявив молодий американський режисер Роберт Еггерс, на рахунку якого на той момент був лише один повнометражний фільм – похмурий фольк-горор “Відьма” з Анею Тейлор-Джой (власне, для них обох цей фільм став проривним у кар’єрі). Втім, на те, щоб випустити свого “Носферату” Еггерсу знадобилося цілих десять років, між якими він встиг зняти ще два схвалених критиками самобутніх фільми жахів, які також отримали визнання шанувальників жанру – камерний “Маяк” (2019) з Віллемом Дефо та Робертом Паттінсоном, а також епічний “Варяг” (2022) з Александром Скашгордом і Анею Тейлор-Джой.
Перед тим, як розпочати зйомки фільму, режисер провів колосальну роботу, досліджуючи не лише оригінальний роман Брема Стокера “Дракула” та “Носферату” Фрідріха Вільгельма Мурнау, а й цілу купу досліджень та наукових робіт в галузях окультизму та психіатрії.
При цьому продюсери фільму вирішили уникнути використання роману Стокера як сценарної основи, щоб не було необхідності платити правовласникам відсотки.
Про що фільм
Як вже можна здогадатися, фільм багато в чому наслідує класичний сюжет. Молодий маклер Томас Гаттер на завдання власника фірми, в якій він працює, герра Нока вирушає до румунської Трансильванії, щоб укласти угоду з загадковим графом Орлоком на придбання замку в німецькому портовому містечку Візборзі. Вдома він залишає свою молоду і прекрасну дружину Еллен, яка стає одержима вампіром Орлоком, який прагне з нею возз’єднатися.
Орлок пливе з Румунії до Німеччини в наповненою ґрунтом труні, дорогою знищуючи усіх присутніх на борту. З його прибуттям Візбург захлинається в темряві – його накриває чума, в місті вводиться карантин, а городян вже не встигають ховати. Щоб знищити кровопивцю та врятувати місто, герої мають піти на страшні жертви.
Варто зазначити, що хоча Еггерс багато в чому покладався на фільму Мурнау, він також зумів принести в сюжет своє бачення, змінивши як деякі події, так і образи героїв, а також причину виникнення зв’язку між Еллен та Орлоком. Втім, розкривати детальніше ми їх вам не будемо, щоб уникнути спойлерів.
Актори та персонажі
Роль графа Орлока у фільмі Мурнау зіграв німецький актор Макс Шрек, і саме він став одним з найвідоміших екранних образів вампірів в історії кіно. Примітно, що спочатку режисер хотів бачити у цій ролі свого давнього друга і колегу Конрада Фейдта, одну з найбільших зірок німецького кіноекспресіонізму (“Кабінет доктора Калігарі”, “Людина, яка сміється”). Втім, той відмовився через зайнятість в інших проектах.
Тим часом, у “Носферату” Герцога образ моторошного кровопивці втілив один з найскандальніших і одночасно найкращих німецьких акторів тих часів Клаус Кінскі, який вирізнявся надзвичайно складним характером та епатажною поведінкою, але чудово грав психопатів. Це була друга з п’яти співпраць Герцога і Кінскі. За роль Дракули останній був визнаний найкращим актору 1979 року в Німеччині.
Еггерс же довірив роль графа Орлока, можливо, найбільш очевидному вибору – шведському актору Біллу Скашгорду, який до цього вже втілював чимало вдалих образів в горорах, зокрема і клоуна Пеннівайза у франшизі “Воно” від Андреса Мускетті. У випадку з “Носферату” актор також був змінений до невпізнання завдяки гриму, роблячи ставку на пластику, рухи та голос. Примітно, що спочатку Скашгорду пропонували роль Томаса Гаттера, і він навіть проходив на неї прослуховування, однак в підсумку Еггерс вирішив, що він має стати Носферату.
І ні, на відміну від романтизованого образу з “Дракули” Френсіса Форда Копполи чи багатьох інших вампірських фільмів останніх років, Орлок у виконанні Білла Скашгорд так і не перетворився на красеня, якому і не гріх віддатися. Натомість Носферату у фільмі Еггерса – це прогнила сутність, що випромінює порочну нездорову сексуальність, а його головна мотивація не любов, а знищення людства. Тут він одинак, який не прагне оточувати себе компанією – в нього немає ані постійного слуги, ані трьох розпусних наречених.
При цьому спочатку на роль Орлака розглядалися Денієл Дей-Льюїс (“Нафта”, “Банди Нью-Йорка”), та Мадс Міккельсен (“Доктор Стрендж”, “Ще по одній”).
Також в якийсь момент роль хотіли доручити Віллему Дефо (“Антихрист”, “Маяк”), який в підсумку отримав роль професора Альбіна Еберхарта фон Франца (образ зписаний з професора Абрахама Ван Хельсінга у “Дракулі”). Втім, тут він представлений схибленим алхіміком, який не зупиниться ні перед чим, щоб побороти зло.
І ще цікавий факт – у 2000 році Віллем Дефо втілив образ першого виконавця ролі Носферату Макса Шрека у фільмі жахів “Тінь вампіра”, що розповідав вигадану історію зйомки шедевру Мурнау.
Томаса Гаттера натомість зіграв Ніколас Голт (франшиза “Люди Ікс”, “Шалений Макс: Дорога гніву”, “Фаворитка”), для якого це не перша участь в вампірських фільмах. Щоправда до цього він був “по той бік” – зокрема, у треш-горорі “Ренфілд” 2023 року він втілив образ слуги Дракули, який втомився від свого кровожерливого боса.
Тим часом, роль Еллен спочатку мала дістатися давній улюблениці Еггерса Ані Тейлор-Джой, однак в підсумку її замінила Лілі-Роуз Депп (“Король”, “Покоління Вояджер”, серіал “Ідол”). Критики залишилися в захваті від гри дочки Джонні Деппа та Ванесси Параді, яка зуміла одночасно передати невимовний жах та хворобливу хтивість.
Загалом, персонаж Еллен Гаттер, напевно, зазнав найбільших трансформацій у версії Еггерса, і це був доволі свіжий погляд на персонажа, який зазвичай зображається невинною жертвою трагічного кохання монстра, яка потребує порятунку від джентльмена.
Також Еггерс вніс суттєві зміни в образи близьких друзів Гаттерів – якщо в “Дракулі” це були подруга головної героїні Люсі Вестенра та її наречений Артур Холмвуд, то у новому “Носферату” їх перетворили на подружжя Фрідріха та Анни Гардінг, які вже мали двох дочок та на свою біду зголосилися приютити в себе Еллен на час від’їзду Томаса. І саме з цією парою пов’язаний один з моментів у фільмі, що викликали найбільших шок у непідготовленої публіки.
Зокрема, Фрідріха Гардінга зіграв Аарон Тейлор-Джонсон (“Пипець”, “Месники: Ера Альтрона”, “Швидкісний поїзд”). Тут він представлений другом дитинства Томаса Гаттера, нині власником родинної суднобудівної компанії та скептиком, який до останнього не вірить в існування потойбічних сил. Ім’я своє герой отримав на честь Фрідріха Вільгельма Мурнау.
Його дружину Анну зіграла Емма Коррін (серіал “Корона”, фільм “Дедпул і Росомаха”), яка тут постала у несподіваному для себе ніжному образі. Тут вона – віддана подруга, дружина і мати, а не та Люсі, яку глядачі звикли бачити у фільмах про Дракулу.
Де знімали
Перший фільм “Носферату” 1922 року знімали переважно в Німеччині та Словаччині, а другий 1979 року – у Нідерландах та Чехословаччині. В обох випадках локації визначалися здебільшого необхідністю економити.
“Носферату” Еггерса ж нарешті частково зняли в Румунії – саме там, звітки за сюжетом походить граф Орлок. Зокрема, частина зовнішніх кадрів його маєтку знімалася в замку Корвінів у Трансільванії в оточенні карпатських гір.
Основну ж частину фільму знімали в Чехії, хоча за сюжетом ці події і відбувалися в Німеччині. Зокрема, на початку 2023 року розпочалися зйомки на знаменитій кіностудії “Баррандов” у Празі. Величезна територія на околиці чеської столиці являє собою цілий комплекс павільйонів і декорацій, а також складів із костюмами та іншим реквізитом. Більш ніж за 100 років її існування, там зняли величезну кількість відомих фільмів, зокрема “Місію неможливу”, “Ідентифікацію Борна”, “Братів Грімм”, “Хроніки Нарнії: Лев, чаклунка і шафа для одягу”, “Казино “Рояль”, “Крізь сніг” і багато інших.
Крім того, зйомки відбувалися в чеських готичних замках Пернштейн (недалеко від міста Брно) і Рожмітал-під-Тремшинем (недалеко від міста Пршибрам) 13 століття, а також бароковому комплексі “Будинок інвалідів” 18 століття в Празі.
Цікаво, що як у випадку з фільмом 1979 року, так і з фільмом 2024 року, зйомки “Носферату” частково відбувалися в замку Пернштейн, проте Еггерс стверджує, що намагався максимально дистанціюватися від роботи Герцога та не передивлятися фільм під час роботи над своїм.
Реакція на фільм
Світова прем’єра оновленого “Носферату” відбулася 2 грудня 2024 року в німецькій столиці Берліні, й перші кінооглядачі одразу ж засипали його захопленими відгуками – на початку грудня рейтинг фільму на Rotten Tomatoes становить 95% якості на основі 83 відгуків критиків. Їхній загальний консенсус був таким: “Дивовижно організований режисером Робертом Еггерсом “Носферату” є потужним фільмом жахів, який в рівній мірі відразливий і спокусливий”.
В американський прокат фільм символічно вийшов одразу після Різдва 25 грудня 2024 року, тоді як більшість європейських глядачів, в тому числі й в Україні, змогли подивитися його лише з 2 січня 2025 року. Після цього оцінки дещо знизилися, але все ще залишаються вельми високими.
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,8 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 85% схвалення від критиків з поміткою “Сертифікована свіжість” та 75% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 78 зі 100 балів, а широка аудиторія – в 6,8 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці “в цілому позитивні відгуки”.
Фільм також доволі успішно стартував в прокаті – за перший тижень показів лише в кількох країнах він вже зібрав 50 мільойнів доларів, що лише трохи менше за витрати на його виробництво. Враховуючи, що у більшості країн його показують лише з сьогоднішнього дня, “Носферату” має всі шанси бути ще й фінансово успішним.
Наш вердикт
Фільм “Носферату” Роберта Еггерса по праву вважається одним з найкращих фільмів 2024 року. Знятий з повагою до оригіналу, він одночасно додає історії нових фарб, як візуальних, так і смислових. Це новий збочений погляд на добре відому історію, яка стане справжнім скарбом для кіногурманів.
Фільм знятий дуже красиво візуально, і його загальна похмура атмосфера в глибоких кольорах ідеально доповнюється музикою британсько-ірландського композитора Робіна Каролана, який до цього також написав саундтрек до “Варяга” Еггерса.
Одночасно фільм може дещо шокувати непідготовлену публіку – тих, хто не знайомий як з оригіналом, так і творчістю Еггерса. Також не варто очікувати від нього романтичної вампірської історії.
Загальна оцінка – 8,5 з 10 балів.
***
Що ще зараз можна подивитися в кінотеатрах, читайте в нашому окремому огляді. Також ви можете ознайомитися з добіркою найкращих серіалів січня 2024 року.
Марина Григоренко