УНІАН ділиться враженням про перезапуск класичної горор-франшизи про перевертнів.
16 січня 2025 року в український прокат вийшов фільм жахів “Вовкулака” (Wolf Man), що є перезапуском однойменного горору 1941 року. Якою вийшла новинка, читайте в огляді УНІАН.
Трохи передісторії
Міфічні істоти перевертні існують у фольклорі багатьох народів світу дуже давно – в основі усіх цих історій лежить здатність людини чи-то за власним бажанням, чи-то за наказом інших, чи-то під впливом якихось природних чинників перетворюватися на тварину.
З розвитком науки також з’явилося й поняття клінічної лікантропії – рідкісного психіатричного синдрому, при якому хворому здається, що він перетворюється чи може перетворюватись на тварину (привіт, квадробери!).
Найпопулярнішим образом перевертня в культурі, напевно, є вовк, тож недивно, що саме образ вовкулаки став одним з ключових персонажів фільмів жахів. Вперше образ людини-вовка з’явився на екранах ще у 1913 році – в американо-канадському короткометражному німому фільмі жахів “Перевертень” (The Werewolf). За його сюжетом, жінка з племені індіанців Навахо мститься білим людям за вбивство її чоловіка, нападаючи на них у подобі вовка.
Класичними ж фільмами про перевертнів стали горори студії Universal Pictures – “Лондонський перевертень” (1935) та “Людина-вовк” (1941). Власне, перезапуском останнього і є цьогорічний “Вовкулака”. В обох випадках головні герої фільму починали перетворюватися на перевертнів після того, як на них нападала невідома, схожа на вовка істота, і це оберталося трагічними наслідками.
Після цього у поп-культурі почала з’являтися ціла купа фільмів про перевертнів – від голлівудських блокбастерів до трешових стрічок категорії “Б”, від горорів і фантастики до комедій та пародій. Вже в нашому тисячолітті особливо популярним став образ перевертня скоріше як позитивного персонажа.
У 2014 році кінокомпанія Universal Pictures вирішила дістати з полиці свою запилену “колекцію класичних монстрів” і почала думати над перезапуском франшизи “Людина-вовк”. Однак до конкретики дійшло лише у 2020 році, коли режисером фільму обрали австралійця Лі Воннелла. Власне, саме успіх його ремейку “Людини-невидимки” (2020) відновив у босів студії бажання знімати фільми про класичних монстрів, яке фактично зникло після провалу “Мумії” (2017).
Сам Воннелл не новачок у жанрі горор – він був співсценаристом перших трьох фільмів франшизи “Пила” та чотирьох “Астралів” (а в третій частині 2015 року він дебютував як режисер).
Випуском же нового “Вовкулаки” займалася культова кінокомпанія Blumhouse Productions, що спеціалізується на успішних в прокаті фільмах жахів і слешерах, тож фанати жанру і кінобоси покладають великі надії на новинку.
Про що фільм
Сюжет “Вовкулаки” 2025 році лише заснований на класичному сюжеті, але фактично є повністю самостійним проектом. Головний герой фільму – чоловік на ім’я Блейк Ловелл, чиє дитинство пройшло в лісовій глушині десь в Орегоні. Виховував його суворий батько, що вчив малого полюванню та був одержимий місцевою легендою про “вовче лице” – істоту, яка нападає на людей у цій місцині.
Щойно Блейк підріс, він покинув рідні краї та переїхав до Сан-Франциско. Спочатку він був письменником, але потім його кар’єра зайшла в тупик – натомість він тепер все більше займався роботою по дому та виховуванням доньки Джинджер, поки його дружина-журналістка Шарлотт пропадала на роботі.
Дуже швидко стає зрозуміло, що в цій на перший погляд ідеальній родині не все гаразд – батько періодично зривається через дрібниці, мати мало приділяє часу доньці, між батьками теж не все гаразд. Тож коли Блейк отримав звістку з рідних країв, що його давно зниклого батька визнали померлим і тепер він успадкував сімейний будинок, чоловік пропонує дружині та доньці вирушити в сімейну подорож до Орегону – поки він збиратиме батькові речі, вони милуватимуться місцевими краєвидами (дійсно прекрасними).
Втім, все йде не за планом, коли на їхнє авто посеред лісу нападає невідома істота, яка ранить Блейка – тепер його родина опинилася в пастці у віддаленому будинку без зв’язку з зовнішнім світом, а сам він поступово перетворюється на монстра. Втім, він – далеко не єдина загроза для Шарлотт та Джинджер.
Актори та персонажі
Роль Блейка Ловвела у фільмі дісталася американському акторові Крістоферу Ебботту, найбільш відомому за головною роллю в серіалі “Пастка-22” та роллю Алфі Блессінгтона в фільмі “Бідолашні створіння”.
Образ його дружини Шарлотт втілила американська акторка Джулія Гарнер – зірка серіалів “Озарк” та “Вигадана Анна”. Цього року вона також має ще з’явитися на екранах в оновленій марвелівській “Фантастичній четвірці”.
Їхню дочку зіграла британська акторка Матильда Ферт, яка на свої 10 років вже має чимало фільмографію, в тому числі роль в минулорічному горорі “Непокірна Еліс”.
Реакція на фільм
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 6 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 58% схвалення від критиків. Тим часом, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 49 зі 100 балів, що відповідає характеристиці “змішані або середні відгуки”.
“Спроба режисера Лі Воннелла принести свіжий психологічний вимір у “Людину-вовка” йде на шкоду належному жаху, хоча шанувальники боді-горору все одно знайдуть для себе “ласі шматочки”, – так звучить консенсус критиків на Rotten Tomatoes.
Наш вердикт
Новий “Вовкулака” – це впевнений середнячок, який є не надто страшним, не надто огидним і не надто нудним. Він навряд чи здивує шанувальників жанру чимось новим, але шкодувати про дарма потрачені на квиток гроші ви не будете.
Водночас в ньому простежується нова тенденція у фільмах про монстрів, яку ви вже могли також відзначити у нещодавньому “Носферату” – нечисть нарешті знову стає страшною.
Колись в дитинстві, ще в далеких 90-х, я потайки від батьків випадково натрапила на якийсь фільм про перевертня, який показували по телевізору. Я вже не пригадаю його назву, але він добряче мене налякав. Тодішній вовкулака повільно перетворювався на монстра, поступово втрачав зв’язок с реальністю, коїв страшні речі та страждав від цього, а наприкінці на нього чекав сумний кінець. Це було дійсно прокляття. Але вже згодом поп-культура перетворила перевертнів на людяних красенів а-ля Джейкоб із “Сутінок”, які можуть перетворюватися на симпатичних пухнастих вовченят за власним бажанням. І все це було взагалі не страшно. Новий “Вовкулака” нарешті повертає глядача до витоків, коли лікантропія є прокляттям, а не суперсилою.
Загальна оцінка – 6 з 10 балів.
***
Що ще зараз можна подивитися в кінотеатрах, читайте в нашому окремому огляді. Також ви можете ознайомитися з добіркою найкращих серіалів січня 2024 року.
Марина Григоренко