Музика і кіно

Батьківський спадок: огляд комедійного горора “Мавпа” за твором Стівена Кінга

Батьківський спадок: огляд комедійного горора "Мавпа" за твором Стівена Кінга

20 лютого 2025 року в український прокат вийшов фільм жахів “Мавпа” (The Monkey), що поєднує в собі винахідливе криваве місиво та дуже чорний гумор, приправлені захоплюючим сюжетом та гідною акторською грою. Більше про новинку читайте в огляді УНІАН.

Про що фільм

Події фільму, заснованого на однойменному оповіданні 1980 року від “короля жахів” Стівена Кінга, обертаються навколо братів-близнюків Гела і Біла, які знаходять старовинну іграшкову мавпочку на горищі в речах свого зниклого батька. І з того моменту їхні життя летять в прірву – хлопці стають свідками цілою низки загадкових смертей, і коли розуміють, що це якимось чином пов’язане з мавпочкою, вони вирішують позбутися нею раз і на завжди. Втім, це не так просто, як здається.

Події фільму розгортаються у двох часових проміжках – у 1999 році, коли Гел і Білл ще навчаються у середній школі та вперше стикаються зі зловісною іграшкою, та через 25 років, коли вона знову повертається в їхні життя, сіячи смерть і хаос.

Актори та персонажі

Гел і Білл Шелбурни – абсолютно не схожі один на одного. З самого дитинства між ними виникають постійні сварки – старший на три хвилини Білл постійно знущається над Гелом, аж настільки, що в того виникають думки про вбивство брата. З роками прірва між братами, наповнена взаємними образами, поглиблюється ще більше.

Батьківський спадок: огляд комедійного горора "Мавпа" за твором Стівена Кінга

Ролі обох братів, як в дитинстві, так і дорослому віці, виконував один актор – спочатку юний Крістіан Конвері (серіал “Ласун”, фільм “Ведмідь під кайфом”), потім Тео Джеймс (трилогія “Дивергент”, серіали “Білий лотос”, “Джентльмени”). Останній прекрасно витягнув своїх персонажів на харизмі – хоча Біла і Гела аж ніяк не можна назвати приємними людьми: обидва обрали спосіб життя одинаків, несучі лише біль та смерть тим, хто опиняється поряд з ними.

Крім того, у фільму було кілька яскравих другорядних або навіть епізодичних ролей. Зокрема, Тетяна Маслані (серіали “Чорна сирітка”, “Жінка-Галк”) втілила образ матері братів Шелбурнів – Лоїс, а Адам Скотт (серіали “Парки та зони відпочинку”, “Розрив”) зіграв їхнього батька – капітана пасажирського літака Піта Шелбурна, який, власне, і привіз горезвісну мавпу з однієї зі своїх подорожей.

Тим часом, Елайджі Вуду (франшиза “Володар перснів”) дісталася роль нового чоловіка колишньої дружини Гела – експерта по батьківству Теда Хаммермана. Він саме планує всиновити сина Гела – Піта, з яким той спілкується раз на рік, однак несподіваний батьківський спадок зближує їх.

Про режисера

Зняв фільм американський актор та режисер Осгуд “Оз” Перкінс, для якого, здається, фільми жахів теж стали своєрідним батьківським спадком. Він є старшим сином актора Ентоні Перкінса, який став відомий на весь світ у 1960 році завдяки ролі маніяка Нормана Бейтса у культовому “Психо” Альфреда Гічкока, і, за іронією долі, цей успіх фактично поховав його майбутню кар’єру – аж надто впізнаваним став той образ.

Батьківський спадок: огляд комедійного горора "Мавпа" за твором Стівена Кінга

Сам Осгуд також почав свою кінокар’єру з “Психо” – у 1983 році 9-річний хлопець отримав епізодичну роль юного Нормана Бейтса у сиквелі культового психологічного трилера, в якому головну роль знову зіграв його батько. Втім, фільм від режисера Річарда Франкліна (сам Гічкок на той момент вже помер) не отримав тієї ж слави, що оригінал – відгуки критиків про нього були середні.

Загалом життєвий та творчий шлях Перкінса-молодшого не можна назвати легким. У 1992 році він втратив батька, який помер у 60-річному віці від пневмонії, яка розвилася у нього внаслідок СНІДу. Протягом усього життя Перкінс намагався боротися із власною гомосексуальністю, і, власне, його перший шлюб у віці 41 року з акторкою та фотографкою Беррі Беренсон (“Люди-коти”), укладений в 1973 році, був спробою жити “нормальним” життям. Цей шлюб протривав до кінця життя Ентоні Перкінса та привів у цей світ трьох дітей. Беррі пережила свого чоловіка на 9 років – вона загинула у віці 53 років під час терактів 11 вересня 2001 року, перебуваючи на борту першого літака, захопленого терористами і спрямованого у вежі Всесвітнього торгового центру у Нью-Йорку.

Щодо кар’єри Оза Перкінса, то успіх прийшов до нього далеко не одразу. З 1993 року він періодично отримував другорядні ролі у популярних фільмах, зокрема, у комедіях “Блондинка в законі” та “Недитяче кіно”, обидва 2001 року. Втім, у 2010 році Перкінс вирішив кардинально змінити свою кар’єру – він виступив сценаристом фільму жахів “Зачистка” (а також зіграв в ньому одну з ролей). Втім, фільм був сприйнятий прохолодно як критиками, так і глядачами.

Батьківський спадок: огляд комедійного горора "Мавпа" за твором Стівена Кінга

Як режисер Осгуд Перкінс дебютував у 2015 році – з фільмом жахів “Лютий”, який був тепло сприйнятий критиками. З тих пір він зняв ще два горори – готичний “Я красуня, яка живе в домі” (2016) та фентезійний “Гретель і Гензель” (2020) – обидва отримали скоріше позитивні оцінки, але й успішними їх теж назвати не можна.

Втім, у 2024 році Перкінс нарешті сколихнув кіноспільному завдяки своєму детективному горору “Довгоніг” з Майкою Монро та Ніколасом Кейджем. Стрічка отримала захоплені відгуки критиків, а преса називала її “найстрашнішим фільмом 2024 року”. Завдяки галасу в ЗМІ та вдалій маркетинговій компанії, фільм також був дуже успішним в прокаті – з бюджетом в 10 мільйонів доларів він зібрав в прокаті майже 110 мільйонів.

Наступного фільму Перкінса не довелося чекати довго – і він має всі шанси повторити, або навіть перевищити успіх попереднього. До речі, сам режисер зіграв в “Мавпі” другорядну роль – дядька Гела та Біла Чіпа.

Реакція на фільм

Допрем’єрні покази “Мавпи” почалися в США ще з 10 лютого, а з 19 лютого він почав виходити в прокат в Європі, зокрема, і в Україні. Фільм одразу ж отримав схвальні відгуки критиків.

Наразі оцінка фільму на IMDb становить 6,8 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 84% схвалення від критиків з відзнакою “Сертифікована свіжість” та 85% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 67 зі 100 балів, що відповідає характеристиці “в цілому позитивні відгуки”.

“Диявольськи розумний із деякими незабутньо кривавими декораціями, “Мавпа” ще раз підтверджує сумлінність хоррор-режисера Осгуда Перкінса, водночас показуючи, що він також має дивовижне – хоча й хворобливе – почуття гумору”, – звучить консенсус критиків на Rotten Tomatoes.

Батьківський спадок: огляд комедійного горора "Мавпа" за твором Стівена Кінга

Як і у випадко з “Довгоногом”, команда “Мавпи” доволі непогано попрацювала над маркетингом. Так, хоча великі телеканали відмовилися показувати трейлер фільму через “надмірне насильство”, кінокомпанія Neon опублікувала скріни переписки з ними, тим самим привернувши до фільму додаткову увагу. Водночас на інших платформах трейлер за перші 72 години подивилися понад 100 мільйонів глядачів, і це, як стверджують в Neon, найкращий показник в історії незалежних фільмів жахів.

Одночасно кіностудія опублікувала онлайн форму, яка пропонувала церкавам подати заявку на демонстрацію “Мавпи” в своїх стінах.

Наш вердикт

Якщо ви фанат жанру горор, Стівена Кінга і чорного гумору, не лякаєтесь крові та любите нестандартне кіно, “Мавпа” вам найімовірніше сподобається. Фільм являє собою майстерне поєднання закрученого сюжету, цікавих персонажів, винахідливих смертей та дуже-дуже чорного гумору, який точно не дасть вам шансу нудьгувати під час перегляду.

Загальна оцінка – 8 з 10 балів.

***

Про інші новинки цього тижня в кінотеатрах читайте в нашому окремому огляді. Також ви можете ознайомитися з добіркою найкращих серіалів лютого 2024 року.

Марина Григоренко

Також може бути цікавим