Лайфхаки

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

Хто ж не знає того, як у повсякденному житті ми любимо «зависнути», замислившись над тим, чому ми саме такі, а не інакші? Звідки береться та чи інша наша або чиясь поведінка, та що вона означає? Буває, що в цих потугах «притягуємо за вуха» ті чи інші наукові факти для її пояснення, але вони підходять як собаці п’ята нога. Тут ви знайдете короткий огляд психологічних феноменів та фактів з повсякденного життя, які ви можете використати для себе, щоб пізнати, що приховано в глибинах нашої психіки, та нарешті потоваришує із самим собою.

Що таке психологічний феномен простими словами

Психологічний феномен — це явище, яке відбувається в межах психічної діяльності людини, та відображає її сприйняття, емоції, поведінку або когнітивні процеси. Це може бути як індивідуальне переживання, так і загальне для групи людей явище, яке вивчається психологією. Щоб із самого початку не «виносити» вам мозок, давайте пояснимо простіше. Феномени пам’яті, сприйняття, мотивації або навіть поведінки — все це приклади психологічних феноменів. Такі явища можуть бути як нормальними, так і, скажімо м’яко —  незвичними, викликаючи інтерес у вчених для глибшого аналізу їхніх причин і впливу на людину. Ще більш незвичайні вже викликають інтерес хлопців із гамівною сорочкою. Коротко кажучи — це психологія повсякденного життя.

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

Через наші різні «фільтри» та досвід, людське сприйняття ніколи не відповідає повній реальності. Кожна людина має дуже індивідуальне сприйняття світу. Тому кожен мозок та всі схеми мислення є унікальними, оскільки вони сповнені складних та в окремих випадках захоплюючих психологічних ефектів, явищ та парадоксів. Експерименти та дослідження в галузі людської психології можуть допомогти нам зрозуміти цю складність нашого мислення та поведінки. Вони також сприяють свідомому усвідомленню та контролю наших думок і, таким чином, особистісному розвитку.

Багато психологічних явищ є цілком нормальними та звичними. Це на той випадок, якщо ви, можливо, думали, що ви «тю-тю» — єдина людина, яка має такі дивні переживання. Ні, якщо ви про це замислилися, ви вже не поверхнева людина та з вами все гаразд. Давайте розглянемо деякі з цих феноменів.

Приклади психологічних феноменів

1.  Правило 72 годин

Якщо ви вирішили нарешті розпочати роботу, скажемо, над проектом, або полагодити зламаний стілець, зробіть це протягом перших 72 годин. Інакше ймовірність того, що ви потім хоча б глянете в його бік, падає до менш ніж… Коротше — будете сидіти на підлозі.

2.  Упередженість підтвердження

Ми схильні шукати інформацію, яка підтверджує наші припущення, та ігнорувати факти, які можуть спростувати їх, показавши, в які дрімучі хащі ми залізли. Наприклад, якщо ви переконані, що жінки — так собі водії, ви помічатимете найменші помилки у жінок-водіїв, будь вони хоч професійними гонщиками та чемпіонами Тур де Фран, тоді як ви, можливо, ніколи то й за кермом не сиділи. Але факт — ви не будете навіть помічати зворотного, що в переважній більшості жінки набагато кращі водії, ніж чоловіки.

3. Закон Едвардса

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

О, це, можливо, про вас, якщо ви знайомі з такою фішкою: чим ближче до дедлайну, тим більше вам припікає. Ви як навіжений, висолопивши язика, починаєте працювати, вбиваючи клавіатуру в стіл (хоча могли все зробити навпаки). Закон Едвардса стверджує, що чим менше часу у вас є, тим більше зусиль ви докладаєте. Або скажемо гарно ти науковою мовою: зусилля, які ви докладаєте до чогось, обернено пропорційні часу, який у вас залишився.

4. Відпускна хандра (депресія полегшення)

Ви щойно приїхали у відпустку і раптом — упс! Захворіли. Ні, коли тиждень пошмигали носом — це одне, з ким не буває, але виявляється є й інший феномен. Це може статися с окремими індивідами, якщо вони занадто швидко поринуть в релаксацію та таким чином, ризикують отримати головний біль, напади виснаження, нудоту або щось подібне. Називається весь цей набір трудоголіка «відпускною хандрою». Ну, що сказати, відпочивати треба більш раціонально та й частіше, щоб не забувати, як це робиться.

5.  Параліч прийняття рішень

Можливо, ви знаєте пари, в яких, як у пісні: «Пройшла любов, зів’яли помідори!» — пристрасть давно згасла. Або таке стосується вас також. Це змушує замислитися, чому ви не намагаєтеся розпалити стосунки або шукати нового партнера? Це пов’язано з так званим паралічем прийняття рішень, який означає, що ми або вперто дотримуємося першого рішення, згідно з девізом «що виросло, те виросло», або взагалі не хочемо приймати рішення. В останньому випадку ми схильні зосереджуватися на альтернативах, які можемо втратити, а не на тому, що можемо отримати. Хоча в житті бува всяке.

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

6.   Формула досконалості

Першокласний керівник має лише першокласних підлеглих, тоді як другокласний керівник має… ну ви в курсі. Чому це так? Першокласні керівники не бояться бути заглушеними першокласними працівниками, тому що вони вже є першокласними керівниками. Керівники другого класу бачать у своїх підлеглих загрозу і тому з більшою ймовірністю залучають працівників третього класу. Коротше кажучи: супери приваблюють суперів, а невдахи курять бамбук.

7.  Феномен «добре почуватися — добре робити»

Чим більше людина задоволена своїм життям, тим більш емпатичною вона є та тим більше це впливає на тих, хто її оточує. Через 20 років на основі даних 4700 дорослих було показано, що ймовірність того, що наш найближчий сусід також щасливий (як в офісі, так і в стосовно того, що за стінкою вашої спальні), зростає на 34%. Цей феномен можна перенести навіть на людей, яких ми не знаємо і з якими не маємо близьких стосунків. Щастя та гарний настрій — явище колективне, та мабуть воно повинно бути дуже потужним, щоб злюка-сусід посміхнувся. Але вірте чи ні, цей психологічний феномен — науковий факт!

8.  Поверхнева акторська майстерність

Вам, напевно, знайома ситуація, коли сидиш собі у ресторані та бачиш офіціантку, яка постійно посміхається. Та добре, якщо дівчина гарна, а посмішка приємна, бо в принципі посмішка піднімає настрій (гіпотеза зворотного зв’язку по обличчю). Однак психолог Макото Нацуме довів, що постійна вимушена посмішка допомагає пригнічувати власні емоції та може призвести до депресії.

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

9.  Упередженість заднім числом

Після футбольного матчу часто можна почути: «Так і віслюку біло зрозуміло, що команда все одно переможе». Щодо віслюка стверджувати не будемо, а ось із чим це пов’язано знаємо. Це пов’язано з ретроспективним упередженням, яке означає, що люди переоцінюють передбачуваність подій, які вже відбулися. Така собі Ванга з загальмованою реакцією. У деяких випадках навіть заяви, зроблені до події, спотворюються в бік фактичного результату. Тож, можливо, ваш найкращий друг знає про футбол не так багато, як йому здається?

10. Феномен маленького світу

«Ба, який тісний світ!» — фраза, яку часто вживають, коли зустрічаються знайомі у самих непередбачуваних місцях. Гарвардський професор Стенлі Мілграм виявив, що всі знають один одного через 6 контактів. Через зростаючу мережу соціальних медіа, тепер залишилося лише 3. Так що сховатися не вийде.

11. Принцип контрасту

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

В основі цього принципу лежить принцип порівняння. Якщо ви спочатку піднімете мішок вагою 10 кг, а потім мішок вагою 5 кг, то мішок вагою 5 кг здасться вам легшим, ніж якби ви підняли тільки мішок вагою 5 кг. Ви можете використати цей психологічний феномен на свою користь, якщо, наприклад, маєте повідомити погані новини. Повідомте спочатку погану новину, а потім хорошу. Як завіряють психологи, тоді погана новина здаватиметься лише наполовину такою ж поганою. Хоча краще все ж з мішками.

12.  Синдром Мони Лізи

Явище, від якого страждають переважно жінки на роботі, коли ви завжди та на все говорите «так», та не відстоюєте себе. Як наслідок, на вас їздять усі, кому не ліньки, ви менш ефективно продаєте себе та свої навички, а ваші шанси на збільшення доходу та просування по службі приблизно такі, як у Вінні-Пуха стати зіркою балету. Психолог Моніка Сівердінг виявила, що чоловіки краще справляються зі співбесідами, ніж жінки. Однією з причин цього є те, що чоловіки витрачають в середньому 3 хвилини 42 секунди на розповідь про свої сильні сторони, в той час як жінки — лише 2 хвилини 50 секунд.

13.  Понеділковий блюз

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

Не дивно, що люди люблять «прогулювати» по понеділках. Це найважчий день неділі. Колись в давнину навіть кораблі по понеділкам не виходили з портів. Розумні були люди. У дослідженні, в якому взяли участь 885 співробітників, кожен восьмий покаявся, що уникає розмов з колегами в понеділок, тому що вони роздратовані, а 75% навіть називають себе «понеділковими буркотунами». На початку тижня виконується менше роботи, що відображається в електронному листуванні, де найбільше орфографічних помилок робиться понеділками. Також трапляється більше нещасних випадків та видається найбільше лікарняних листів. Коротше — поганий день!

14. Принцип Пітера

«В ієрархії кожен працівник прагне піднятися до рівня некомпетентності». Як вам такий каламбур? Що це означає? Коли когось підвищують у компанії, то лише до посади, на якій він є остаточно некомпетентним. Це означає, що через певний час кожна посада в компанії заповнюється працівниками, які не здатні впоратися з поставленими перед ними завданнями. Чому? Це ж очевидно! Працівник за роки праці на своїй посаді стає профі, а його беруть та підвищують на посаду, яка потребує у найкращому випадку більш ширших знань. Як показують дослідження, 65% офісного “планктону” потайки боїться підвищення як вогню.

15. Принцип взаємності

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

Можливо, ви вже отримували на пошту прохання про пожертвування разом із кульковою ручкою в якості рекламного подарунка. Ручка спеціально використовується компанією, про яку йдеться, щоб змусити людей відчути провину за подарунок і таким чином підвищити ймовірність отримання пожертви. Ця концепція виявилася відносно успішною, бо розрахована на недолугих. Дослідження показують, що відсоток відповідей на прохання про пожертвування без подарунка становить 18%, тоді як 34% думають: «Ой, які милі хлопчики!», та жертвують свої кошти. Маркетинг на психологічній заквасці.

16. Правило 10 000 годин

Якщо ви дійсно хочете мати право голосу в спеціалізованій галузі, щоб поділитися своїм досвідом, ви повинні витратити на неї щонайменше 10 000 годин. Принаймні такою була теорія Деніела Левітіна, але вона виявилася помилковою. Останні дослідження показують, що практика впливає на успіх дуже та дуже рідко. Можна усе життя покласти на благо клятих компаній, а у результаті отримати чашку з її назвою та ту саму кулькову ручку при виході на пенсію (якщо дожити).

Тож усе, що ви зараз прочитали, припіднімає для вас завісу психології, та підкаже, як змінити свою поведінку і як зрозуміти себе краще.

Цікаві факти про психологію людини

Існують вельми цікаві факти вибриків людської психології, які вам буде цікаво знати:

Психологічний феномен — що це? Що приховує ваша підсвідомість?

  • Деякі емоції сприймаються через кишечник, оскільки він може контактувати з нашим мозком або через його складну нервову систему, або через імунну систему, тим самим впливаючи на наші емоції.
  • Під час прослуховування музики можуть вивільнятися ті самі нейромедіатори, що й під час прийому наркотиків. Зазвичай це нейромедіатор дофамін, який тісно пов’язаний з мезолімбічною системою (центром винагороди). Однак ця реакція виникає лише тоді, коли музика, яку ви слухаєте, викликає сильний емоційний відгук.
  • Люди з карими очима виглядають більш довірливими, хоча, на думку чеської дослідницької групи, це, швидше за все, пов’язано з формою обличчя, яка генетично пов’язана з кольором очей. Широкий рот, кругле підборіддя і більші очі, як правило, поєднуються з карими очима та все частіше асоціюються з довірою.
  • Люди, які є саркастичними, є більш розумними. Причиною цього є те, що цей процес вимагає швидких когнітивних навичок та креативності. Також було виявлено, що люди, які заздалегідь брали участь у саркастичній розмові, потім краще виконували творчі завдання, ніж люди, які мали серйозні розмови.
  • Коли їжу готує хтось інший, вона здається нам смачнішою, ніж якби ми готували її самі. Це тому, що коли ви готуєте, ви вже піддаєтеся впливу смаків, які в кінцевому підсумку є очікуваними.
  • Якщо у вас є план Б, план А вже не працює. Швейцарські психологи проаналізували дослідження альтернативних планів і дійшли висновку, що план Б може відволікати вас та згубно впливати на план А. Чим точніше опрацьований план Б, тим більш негативно він впливає на план А.
  • Самотність може бути такою ж шкідливою, як і 15 сигарет на день. Однак слід зазначити, що кожна людина має різний рівень стійкості до самотності, і тому самотність не обов’язково має наслідки для здоров’я для всіх. Однак під час локдауну молодих жінок вважали особливою групою ризику самотності.
  • Спів допомагає при деменції та депресії. Доведено, що у пацієнтів з деменцією музична пам’ять зберігається відносно довго, а спів запобігає втраті мовлення, оскільки слуховий та мовленнєвий центри пов’язані між собою. Крім того, вивільняються гормони щастя, що допомагає при депресії та полегшує біль.
  • Незрячі люди не страждають на шизофренію. Причиною цього є те, що одне з основних завдань нашого мозку — будувати модель, використовуючи власне сприйняття, що дозволяє нам робити прогнози про навколишнє середовище. У сліпих людей зоровий канал сприйняття відсутній, а отже, допускає менше помилкових висновків, що, в свою чергу, призводить до більш стабільної моделі.

Висновок

Сфера досліджень того, що приховано в глибинах нашої психіки та фактів неймовірно широка та постійно розвивається. З цим списком та роз’ясненнями ви будете добре озброєні для повсякденного життя, а також зможете час від часу набирати бали за допомогою науково обґрунтованих фактів у розмовах. Але не перестарайтеся, бо вас будуть вважати власником незвичайного психологічного феномену.

Більше корисної інформації читайте в розділі Психологія на нашому порталі.

Також може бути цікавим