Лайфхаки

Ось що потрібно спалити в грубці, щоб димохід прочистився сам: сажа не буде липнути

Ось що потрібно спалити в грубці, щоб димохід прочистився сам: сажа не буде липнути

Люди, у яких будинок опалюється за допомогою печі, знають, що окрім заготівлі дров, потрібно стежити і за димоходом. Річ у тім, що якщо ігнорувати цей обов’язок, то, крім сажі, всередині утворюється конденсат. Він рано чи пізно може призвести до корозії металевої частини, тріщин і навіть руйнування цегли.

Як зрозуміти, що настав час прочистити димохід від сажі

Кожен господар знає не тільки як прочистити димар у цегляній печі, а й коли це потрібно робити. Вважається, що проводити таку процедуру необхідно не рідше одного разу на рік, але, крім термінів, є й інші явні ознаки.

Поспостерігайте за піччю і зафіксуйте, чи є щось із переліченого нижче:

  • вогонь горить слабо, дим практично не йде в трубу, звідки виходить клубами чорного кольору;
  • якщо відкрити дверцята печі, в кімнаті утворюється димова завіса;
  • сажа на внутрішніх стінках каміна, печі або теплообмінника котла;
  • звук потріскування або гудіння під час горіння дров.

Усі ці обставини вказують на те, що вам час зайнятися прибиранням. Уже зараз опалювальний пристрій працює некоректно і буде засмічуватися ще більше, будучи сумнівним джерелом опалення і небезпечним “сусідством”.

Як прочистити димар від сажі народними засобами

Існує кілька методів, якими користуються жителі сіл і селищ. Деякі з них мають право на життя, інші, навпаки, використовувати не варто. Розберемося докладніше, що вибрати для себе, а від чого відмовитися.

Шкірка від картоплі

Якщо ви знали, як прочистити димохід крохмалем, то можете просто не викидати картопляні очистки. Виявляється, що якщо шкірка картоплі згорає, крохмаль у її складі піднімається вгору. Він може просочити сажу, яка сама потім відвалиться від стінок димоходу.

За відносно чистої труби достатньо жмені лушпиння, але що занедбаніший випадок – то більше потрібно шкірки. Дуже брудні димоходи, якими ніхто не опікується, в кращому разі можна прочистити двома-трьома відрами шкірки, в гіршому – вдатися до більш агресивних методів.

Сіль

Звичний консервант, який є на кухні будь-якої господині. Нюанс у тому, що сіль не допомагає від налиплої кіптяви, тому що сама по собі сажу не зчищає. Зате ви можете “посолити” вологі дрова перед розпалюванням – консервант швидко вбирає вологу, через що гілки і поліна згоратимуть повністю, утворюючи якомога менше кіптяви. Тобто сіль – це метод запобігання сажі, а не спосіб її видалення.

Сухі осикові гілки

Чим прочистити димохід у печі, якщо не хочеться користуватися картоплею, а для солі піч занадто брудна? Народні умільці рекомендують кинути в піч кілька осикових гілок, але вони обов’язково мають бути сухими – щонайменше 3 роки зберігатися в сухому приміщенні з хорошою вентиляцією. Осика горить довго і потужно, прочищаючи сажу вогнем і димом, але врахуйте, що такий спосіб підходить тільки для відносно чистих димоходів. Якщо труба зсередини обліплена багаторічною сажею, від горіння дров вона може загорітися, що призведе до пожежі в будинку.

Окремо хотілося б відзначити лайфхак про те, як прочистити димохід за допомогою пластикових пляшок. Незважаючи на затребуваність такого методу, він досить небезпечний, адже коли горить пластик, він виділяє токсичні речовини. Плюс – якщо пляшка горітиме швидко, у димоході виникне різкий стрибок температури, через це сажа може загорітися.

Важливо розуміти марність цього варіанту – під час горіння пластику утворюється сажа. Люди вважають, що вона очистить уже наявну в димоході. Але ви повинні розуміти, що сажа сажу не чистить – це все одно що намагатися вимити руки брудом.

Також може бути цікавим