Краса

Спіруліна: користь та шкода, протипоказання, використання

Чим корисна спіруліна і як її правильно використовувати

Модний суперфуд, який зараз рекомендують усі дієтологи та фуд-блогери – спіруліна. Але що це таке, як її використовувати й кому не можна? Ми розповімо про це у статті.

Спіруліна: користь та шкода, протипоказання, використання

Спіруліна — це суперфуд, від якого зараз все без розуму. Її додають у їжу та смузі, приймають у таблетках та рекомендують знайомим. Але чому всі у такому захваті від спіруліни?

Що таке спіруліна

Спіруліна – це прісноводна мікроводорість синьо-зеленого кольору та спіралеподібної форми. У природних умовах вона росте всього в трьох озерах: для її зростання потрібне особливе середовище та мікроклімат.

Утім, у багатьох країнах, включаючи Україну, спіруліну почали вирощувати на фермах.

Користь та шкода спіруліни для здоров’я

Спіруліна – це водорість. Вчені вважають, що вона – наполовину бактерія також. Тому в спіруліні дуже багато білків, які легко засвоюються організмом, амінокислот та вітамінів, що наш організм сам виробляти не може.

Дієтологи впевнені: спіруліна – це незамінне доповнення до раціону вегетаріанців, вагітних та діток з низьким гемоглобіном, а також – тих, хто страждає на анемію.

Спіруліна: користь та шкода, протипоказання, використання

Користь спіруліни

Отже, які відомі переваги спіруліни для здоров’я? Ось кілька причин споживати її у раціоні щодня.

1. Багато білка

Спіруліна відома високим вмістом білка, кажуть дієтологи. Однак, щоб підкріплювати організм нормою білка щодня, спіруліну слід поєднувати з іншими продуктами. Так буде смачніше.

Наприклад, можна додати одну столову ложку спіруліни до ранкового смузі з грецьким йогуртом і ягідками.

2. Відмінне джерело заліза

Одна столова ложка спіруліни містить 4,3 міліграма заліза, що становить 24% рекомендованої добової норми для жінок і 54% для чоловіків. Спіруліна важлива для жіночого організму, тому що ми потребуємо заліза набагато більше чоловіків. Особливо під час менструації.

3. Допомога при детоксикації

Фікоціанін, пігментно-білковий комплекс, що міститься в спіруліні, дуже важливий для детоксикації. Він запобігає окисному стресу і сприяє природному виведенню токсинів з організму.

4. Багато магнію

Магній допомагає підтримувати здоров’я кісток та серця, а також допомагає зменшити щоденний стрес. Одна столова ложка спіруліни містить більше магнію, ніж у половині склянки свіжого шпинату.

Кому не можна приймати спіруліну

Спіруліна – це дуже корисний суперфуд, якому точно є місце в холодильнику та в смузі. Але не всі можуть дозволити собі таке насолоду за станом здоров’я. Серед них:

  • люди із захворюваннями ШКТ;
  • хворіють на хронічні захворювання нирок;
  • гіпертоніки;
  • люди з індивідуальною непереносністю.

Як вибрати спіруліну

Спіруліна продається в таблетках та порошку. Таблетки ніяк не пахнуть, а ось порошок має яскраво виражений рибний запах та смак, який сподобається далеко не всім. Рекомендується використовувати саме спіруліну у порошку.

Але й тут треба бути обережнішою. Спіруліна, що виросла в неправильних умовах і водорість, яку підгодовували пташиним послідом і шкідливими добавками, стане токсичною і ніякої користі не принесе.

Обов’язково шукай на упаковці позначення – зелений листочок (значок органіки).

Якісна спіруліна коштує не менше 200 гривень за упаковку, тому не варто тішитися дешевими водоростями: скупий у цьому випадку платить тричі.

Спіруліна: користь та шкода, протипоказання, використання

Як приймати спіруліну

Спіруліна – це не лікарський препарат, а біологічно активна добавка. Втім, з нею варто бути обережнішою, адже у разі перевищення дозування можна злягти з болями у шлунку, кишківнику, тахікардією, блювотою та нудотою.

У профілактичних цілях приймай не більше 1 чайної ложки спіруліни, а в лікувальних – не більше 2 чайних ложок.

Спіруліну потрібно приймати щодня цілий місяць, а потім зробити перерву на 2-3 тижні. Втім, якщо відчуєш, що більше не хочеться, сміливо виключай із меню.

До яких страв можна додати спіруліну

Спіруліну приймають у складі смузі, із салатами, свіжими овочами та фруктами, соком. Ось тобі кілька ідей:

  • Смузі-боули. Додай чайну ложку спіруліни в миску з фруктами, йогуртом та зеленню. Перемішай і можна їсти приголомшливий, різнобарвний сніданок. Можна також додати горішки для додаткової текстури та поживних властивостей.
  • Закуски. Подрібни в блендері фініки, горіхи, насіння та трохи спіруліни. Додай меду і скатай у невеликі кульки, а потім обваляй їх у кунжуті, щоб не прилипали до рук.
  • Гуакамоле. Земляний смак спіруліни доповнює цей мексиканський дип. Подавай гуакамоле із цільнозерновими крекерами або овочевими паличками.
  • Хумус. Оживіть колір хумусу за допомогою порошку спіруліни. Це також додасть йому набагато більше користі та поживності.

Спіруліна як натуральний харчовий барвник

Якщо шукаєш натуральні природні барвники для різних продуктів, можна легко знайти зелений колір, червоний, жовтий. Але де знайти натуральний синій барвник?

Це робить спіруліна. Можна придбати харчовий барвник на її основі, а можна додати у продукт просто спіруліну. Важливо уважно вивчити, з якими продуктами не можна поєднувати спіруліну, та як використовувати її як барвник.

Якщо користуєшся спіруліною вперше, використай невелику кількість продукту (крему, наприклад), змішай його зі спіруліною до бажаного кольору та спробуй на смак.

А ти приймала спіруліну? Сподобалося чи ні?

Фото: Unsplash

Також може бути цікавим