В Україні можна зустріти велику кількість різноманітних водойм, від малих струмків та ставків, до великих річок та водосховищ. Зазвичай, для захисту цих об’єктів, створюються спеціальні зелені насадження. Однак ці лісосмуги не завжди отримують належний догляд, там часто можна зустріти опале гілля та сухостій. Тож у людей, які проживають неподалік водойм, може виникнути бажання забрати цю деревину на дрова, але тут постає інше питання, чи законно це робити.
Про те, чи можна заготовляти дрова в лісосмугах біля водосховищ та інших водойм, зазначається в 61 статті Земельного кодексу України.
Чи можна займатись вирубкою біля водойм
В Україні питання заготівлі дров в околицях водосховищ та інших водойм регулюється низкою законів, які мають на меті зберегти водні ресурси та екологічний баланс. Зокрема, в наявних водоохоронних зонах забороняється будь-яка господарська діяльність, включаючи заготівлю дров.
Водоохоронні зони створюються навколо річок, морів і інших водойм для захисту водних екосистем. Тут заборонено втручання в природу, використання пестицидів, розміщення сміття та будь-які дії, які можуть забруднити воду. Згідно з 88 статтею Водного кодексу України, прибережні смуги — це частина водоохоронних зон. Їх ширина залежить від розміру водойм:
- для малих — 25 метрів;
- для середніх — 50 метрів;
- для великих — 100 метрів.
В межах цих смуг заготівля дров заборонена, оскільки це може порушити природний стан водних ресурсів. Рубка допускається лише в лісах, які не належать до водоохоронних зон. Діяльність на таких територіях регулюються державними органами, що відповідають за охорону природи.
Яке покарання загрожує українцям
Згідно з 65 статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення, знищення або пошкодження лісових захисних смуг, що розташовані вздовж річок, каналів, біля водних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відведення автодоріг, залізничних шляхів та інших лісових захисних насаджень призводить до накладення штрафу:
- на громадян — від тридцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- на посадових осіб — від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тож перед тим як почати заготівлю дров в цих зонах, обов’язково потрібно отримати дозвіл від відповідних органів. Це гарантує, що екологічні норми будуть дотримані, а водні та лісові ресурси збережені.
Що ще варто знати українцям
Раніше ми писали, що багато українців обирають дрова для опалення, що дозволяє зекономити та обігріти оселю. Особливо вигідно, якщо заготовити їх самостійно. Проте важливо знати, де це робити заборонено.
Також ми розповідали, що зелені насадження є частиною благоустрою в містах і селах. Проте якщо дерево на вашій ділянці або поблизу неї висохло і становить небезпеку, з’являється спокуса зрізати його для дров. Але не всі знають, чи дозволено це законом.