Автор фото, Getty Images
Холодним листопадовим днем сотні людей зібралися на арені в Ковентрі, де раніше проходили концерти Oasis, Ріанни та Гаррі Стайлза. Але сьогодні тут захід дещо іншого роду.
Це переклад статті BBC InDepth, нової рубрики, яка публікує найкращі аналітичні матеріали журналістів BBC.
500 учасників, які приїхали на захід (дехто з таких далеких країн, як Монголія та Канада), беруть участь у чемпіонаті Великої Британії зі “спідкубінгу” – змагання зі швидкісного збирання кубика Рубіка.
На арені розставлені столи, і протягом трьох днів тут відбулося 15 заходів. Хтось збирав кубик однією рукою, інші із зав’язаними очима. Підліток Джеймс Алонсо виграв центральне змагання турніру – зібравши класичний кубик 3×3 зі швидкістю 6,3 секунди.
Спідкубінг популярний з 1980-х років, а світовий рекорд з нього належить Максу Парку із США, який зібрав кубик всього за 3,13 секунди.
Це дуже далеко від часу, за який кубик складав спочатку Ерне Рубік, професор архітектури, який винайшов культову іграшку у 1974 році.
Тоді творцю іграшки знадобилося близько місяця, щоби зібрати його.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Винахідник Ерне Рубік
Сьогодні у змаганнях зі швидкісного збирання кубика Рубіка в усьому світі беруть участь 412 000 людей.
Популярність іграшки знову зростає. У 2023 році продажі кубиків Рубіка становили 86,6 мільйона доларів США – на 13,5% більше, ніж у 2022 році.
У 2021 році бренд придбала велика канадська компанія з виготовлення іграшок Spin Master.
Ці цифри не враховують продажі інших видів кубиків-пазлів від різних брендів. Деякі з них – дерев’яні, інші – електронні з вбудованим Bluetooth, а є й ті, що мають різноколірний дизайн.
Але тепер вчені звернули особливу увагу на спідкубінг. Вони твердять, що це не лише популярне хобі, але й заняття, яке приносить користь здоров’ю.
“Спідкубінг – це унікальне поєднання головоломки для мозку, соціального зв’язку та особистих досягнень, усе це робить вас щасливими”, – каже Поліна Бєлобородова, наукова співробітниця Центру здорового розуму в Університеті Вісконсін-Медісон.
Що кажуть експерти
“Спідкубінг дає важливі для нашої психіки відчуття ефективності та майстерності”, – пояснює доктор Бєлобородова. Вони включають також здатність розвʼязувати задачу, памʼять, просторове мислення та координацію рухів.
Але, за словами Джулії Крістенсен з Інституту Макса Планка в Німеччині, збирання кубика Рубіка також робить нас щасливими, оскільки впливає на інші емоції.
“Захват, краса, зворушення – все це естетичні емоції, і їх переживання дає нам надзвичайне відчуття щастя”, – каже вона.
“Наприклад, коли візерунок на кубику складається правильно або коли виникає гарна комбінація – ці естетичні емоції дають унікальний досвід”.
Деякі учасники змагань описують свої відчуття під час швидкісного збирання кубика, як “стан потоку”.
“Цього стану можна досягти, коли складність діяльності відповідає вашому рівню навичок, коли ви майже не відволікаєтесь, ваші цілі чіткі, а результат миттєвий – усе це й відбувається під час спідкубінгу”, – каже доктор Бєлобородова.
За словами Яна Шеффлера, автора книги Cracking the Cube, цей стан потоку може відчуватися “майже медитативним”.
“Ви входите в такий стан, коли ви думаєте й не думаєте водночас – ви реагуєте на комбінації кубика майже інстинктивно”.
“Це усвідомлений стан, який приносить велику користь… умиротворення, спокій, коли ви відчуваєте гармонію з кожним поворотом кубика”.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Деякі учасники змагань описують свої відчуття під час швидкісного збирання кубика, як “стан потоку”
За словами доктора Крістенсен, існує вагома причина регулярно входити у стан потоку.
“Дослідження свідчать, що люди, які регулярно входять у стан потоку, мають краще психічне здоров’я, можливо, навіть фізичне здоров’я, і вони більш гармонійні”.
Ніколас Арчер, 17-річний спідкубер із Західного Йоркшира, цього року виграв змагання однією рукою на чемпіонаті Британії із середнім часом 8,69 секунди.
Він каже, що переживає цей стан.
“Коли я збираю кубик, мені, звичайно, не потрібно надто думати про те, що я роблю. Усе відбувається автоматично”.
Соціальні переваги
Задоволення від спідкубінгу підвищує й те, що це соціальне заняття.
Ян Хаммер почав займатися спідкубінгом у 44 роки після того, як його познайомила з цим його 13-річна дочка.
Відтоді він збирав кубик близько 10 000 разів. Але чоловік впевнений, що не був би так само захопленим цим заняттям, якби робив це на самоті.
“Те, що я можу робити це зі своєю донькою і що ми вболіваємо одне за одного, – це чудово. Крім того, мотивує, що ми стали частиною спільноти спідкуберів”.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, У змаганнях, як правило, більше дітей і підлітків, ніж дорослих
На змаганнях, як правило, більше дітей і підлітків, є навіть учасники, яким всього шість років. Змагання значно популярніші серед чоловіків. World Cube Association повідомляє, що у змаганнях брали 221 117 чоловіків і 24 311 жінок.
Психологи розрізняють два види щастя: “гедонічне”, пов’язане з емоційними переживаннями, і “евдемонічне”, яке стосується сенсу та мети життя.
“Обидва види є важливими для загального відчуття щастя, і спідкубінг сприяє обом із них”, – каже Бєлобородова.
Усе це “сприяє покращенню психічного здоров’я”.
Головоломки та мозок: наука
Водночас вплив спідкубінгу на мозок і когнітивні функції менш зрозумілий.
Збираючи кубик, мозок пробує різні рухи, запитуючи: “Що станеться, якщо я поверну кубик так або так?”
“Мозок зберігає слід пам’яті для різних комбінацій і він може переглядати різні комбінації, щоби передбачити, яка матиме найкращий результат”, – пояснює доктор Тобі Вайз із Королівського коледжу Лондона.
Однак це не обов’язково покращує довгострокову памʼять. Адже мозок – це не мʼяз, який збільшується від тренування, каже доктор Хан також із Королівського коледжу Лондона.
Протягом багатьох років деякі вчені припускали, що розгадування головоломок, судоку чи кросвордів, може уповільнити когнітивне зниження або деменцію. Однак це не обов’язково так.
Вчені виявили, що люди, які займаються інтелектуальною діяльністю протягом усього життя, мають вищі розумові здібності, і таким чином перебувають у “вищій когнітивній точці”, з якої починається когнітивний спад, але сама деградація не є у них повільнішою.
“Розвʼязування головоломок не покращує ваші розумові здібності, крім цієї конкретної навички, – твердить доктор Хан. – І майже напевно не запобігає віковому зниженню мозкової діяльності”.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Соціальні переваги збирання кубика Рубіка більш очевидні, ніж когнітивні
Ще однією перевагою спідкубінгу, на думку постійних гравців, є відчуття втечі від шаленого сучасного життя.
“Чітка мета, те, що ви можете реально реалізувати, і те, чого нам часто бракує у повсякденному житті, це заспокоює наш мозок”, – каже доктор Крістенсен.
Можливо, це пояснює, чому кубик такий популярний в епоху безлічі комп’ютерних ігор і технологічної діяльності на будь-який смак. Як каже Хаммер: “Коли я беру кубик, я стаю більш пильним і зосередженим”.
Він також використовує його на робочому місці. “Він допомагає мені зосередитися перед робочою зустріччю”, – каже чоловік.
Шеффлер погоджується: “Збирання кубика з хаотичного, завжди різного, стану у впорядкований – це за своєю суттю те, що людям подобається робити”.
“Це базова людська потреба створювати порядок із безладу, тому що Всесвіт є хаотичним місцем, і більшість речей не впорядковані”.