Лайфхаки

Психологія жіночого водіння: чому жінки бояться сідати за кермо?

Психологія жіночого водіння: чому жінки бояться сідати за кермо?

Ви, напевно, неодноразово чули, що страх перед водінням більше зачіпає жінок. У цьому твердженні є частка правди. Коли цей страх стає патологічним, з’являється гамаксофобія, захворюваність на яку серед жінок більш значна. Але за цією реальністю стоять фактори, які часто залишаються поза увагою. Психологічна особливість жінок за кермом  — тривожність, яка в основному пов’язана з культурними факторами. Жінки часто стають жертвами стереотипів та упередженої думки, що вони гірші водії, ніж чоловіки. Відсутність самоповаги та страх завдати шкоди іншим — психологічні змінні, які прищеплюють цю ірраціональну, самостійно сконструйовану тривогу. Давайте копнемо трохи глибше.

Стереотипи про жінок водіїв і реальність

Щодня на наших дорогах мільйони хороших водіїв, і всі вони їздять, як зазвичай. Хтось більш вправний, хтось трохи менш. Однак у нашій культурі часто можна почути: «Жінка за кермом — постійна небезпека», або «Жінка за кермом — це як мавпа з гранатою». Часто соціальні наративи про водіння розвивають шкідливі гендерні упередження.

Психологія жіночого водіння: чому жінки бояться сідати за кермо?

Життя в культурі (навіть у сім’ї), де поширені такі кліше, не лише шкодить, але й обумовлює. Але правда полягає в тому, що все більше і більше жінок керують таксі, автобусами та вантажівками. Можливо, оскільки їхня компетентність більше не ставиться під сумнів, страхи зникнуть.

Страхи також мають культурне підґрунтя

Страхи не мають статі, але на них може впливати оточення людини. Наприклад, у Саудівській Аравії до 2018 року жінкам не дозволялося отримувати водійські права. У Белізі їм заборонено працювати в пасажирському транспорті, як і в Казахстані до 2015 року. Існують десятки країн із серйозними та безцеремонними обмеженнями в цій сфері.

Психологія жіночого водіння: чому жінки бояться сідати за кермо?

Важливо також відзначити ставлення, яке завжди було у представників обох статей до автомобілів. Для чоловіків отримання прав — це як обряд посвячення у дорослість. З іншого боку дівчатка, коли бачать, як їхні брати граються з машинами, засвоюють ідею, що водіння — це «чоловіча робота», і що для них нормально бути другорядним водієм.

Якщо страх перед водінням більше зачіпає жінок, це частково пов’язано з впливом цих культурних чинників. Більше того, серед чоловіків може бути багато тих, хто має такий самий страх. Однак тиск на чоловіків, який змушує їх вважати себе висококваліфікованими в усьому, що пов’язано з транспортними засобами, може спонукати їх приглушити свою тривогу і не говорити про неї.

Тривога та ірраціональні думки

Страх перед водінням у жінок є реальним і з’являється у певної частини цієї категорії населення. Згідно з дослідженням, опублікованим в Journal of Transport & Health, саме у віці близько 35 років жінки демонструють вищий рівень тривожності, коли сідають за кермо автомобіля. Починаючи з 55 років дискомфорт зменшується, причому чим старший вік, тим нижчий рівень тривожності в обох статей. Це може бути пов’язано з набутим досвідом і кращою регуляцією емоцій та обмежувальними переконаннями. У цьому сенсі важливо звернути увагу на вагу ірраціональних думок. Проаналізуємо найпоширеніші з них:

Психологія жіночого водіння: чому жінки бояться сідати за кермо?

  • Страх не знати, як реагувати в несприятливих умовах: водіння вночі, під час дощу, в тумані… Більшість водіїв відчувають певну повагу до такого типу ситуацій. Однак деякі жінки думають, що потраплять в аварію, якщо будуть керувати автомобілем в таких умовах, і тому вважають за краще їх уникати.
  • Страх завдати комусь шкоди: існує постійний страх серед жінок, коли вони сідають за кермо. Це думка, що вони когось переїдуть або завдадуть шкоди тим, хто перебуває в їхньому транспортному засобі. Такі страхи поширені, коли у них є діти. Це ірраціональні уявлення про себе, які, якщо їх не контролювати, можуть перерости в амаксофобію.
  • Синдром самозванця: «Я поганий водій», «Я не зможу здійснити цю подорож по автобану», «Всі думають, що я можу здійснити цю подорож, але я впевнений, що заблукаю або потраплю в аварію». Дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Psychology, вказує на те, що цей синдром частіше зустрічається у жінок і повністю підриває їхню компетентність.

Страх водіння часто викликаний травматичним досвідом або попередніми аваріями. Такий страх з’являється однаково у чоловіків і жінок. Тільки чоловіки більш неохоче показують свій дистрес або просять про допомогу.

Безпека на дорозі для жінок

Описавши вище ірраціональні страхи, які посилюють тривожність жінок за кермом, ви можете задатися питанням, звідки беруться подібні виснажливі ідеї? У більшості випадків такі негативні ментальні підходи живляться вагою згаданих вище культурних факторів, що обумовлюють поведінку.

Теорія загрози стереотипів стверджує, що чим сильніші соціальні упередження, тим більше вони впливають на уявлення людини про власну ефективність. Важко бути впевненим у собі, якщо ваше оточення і навіть суспільство ставить під сумнів ваші здібності. Однак це також вказує на ще один важливий факт: реальність говорить нам, що жінки потрапляють в аварії рідше і керують автомобілем безпечніше, ніж чоловіки. Отже, такі стереотипи іноді ґрунтуються на хибних уявленнях.

Соціальні фактори, які часто не беруть до уваги

У наш час дуже часто і хлопці, і дівчата отримують водійські права у віці 18 років. Однак вони частіше мають власний автомобіль раніше. Це означає, що багато молодих жінок деякий час не сідають за кермо і звикають до того, що їх підвозять партнери, друзі або члени сім’ї. Рідкісне водіння автомобіля і втрата цієї звички посилює невпевненість у собі. Додайте до цього коментарі оточення, і все це, як правило, впливає на самооцінку та уявлення про власну ефективність. Хоча це правда, що ця динаміка змінюється, певний відсоток жінок стикаються з такими особистими реаліями.

Психологія жіночого водіння: чому жінки бояться сідати за кермо?

Страх перед водінням більше зачіпає жінок, але це не призводить до більшої кількості аварій на дорозі. Насправді, молоді чоловіки менше переймаються тим, що можуть потрапити в дорожньо-транспортні пригоди. Крім того, звіти, опубліковані Страховим інститутом безпеки дорожнього руху (IIHS), надають красномовні дані. Кожен рік забирає понад 1,3 життя, та смертність серед чоловіків у ДТП була більш ніж удвічі вищою, ніж серед жінок. Крім того, чоловіки в середньому демонструють більш ризиковану поведінку на дорозі, наприклад, порушують правила дорожнього руху, їздять без ременя безпеки або вживають алкоголь. Імпульсивність, необачність і навіть надмірна самовпевненість часто пояснюють ці змінні.

Хоча очевидно, що існує багато індивідуальних відмінностей, а також дуже відповідальних чоловіків і жінок, які можуть вдаватися до такої поведінки, ці звіти є важливими. Вони показують, що існують необґрунтовані стереотипи, які десятиліттями ставили під сумнів здатність жінок керувати автомобілем. І це те, що нам потрібно переосмислити.

Руйнування стереотипів — відповідальність кожного

Як подолати страх перед водінням жінці? Очевидно, що в таких серйозних ситуаціях, як гамаксофобія, існують дуже ефективні методи психологічної терапії. Однак страх водіння здебільшого підживлюється культурними тригерами. Саме там, у соціальній сфері, ми маємо руйнувати стереотипи та створювати нові наративи.

Дівчаткам потрібні рольові моделі, і це правда, що все більше жінок керують автобусами, потягами, машинами швидкої допомоги та є викладачами автошкіл. Це все прогрес, але над цими рольовими моделями потрібно працювати вдома. Їм корисно бачити, що не батьки сидять за кермом, а матері, і що вони змалечку граються з братами машинками, якщо хочуть.

Висновок

Важливо з раннього віку зміцнювати їхню самооцінку, не ставлячи під сумнів їхні здібності. Компетентне водіння — це не питання статі, а особиста відповідальність і можливість набути досвіду. Це те, чого ми всі можемо досягти однаково, щоб не поставало питань, як підвищити впевненість за кермом.

Більше актуальної інформації про психологію та авто читайте на нашому порталі.

Також може бути цікавим