Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Хто б міг подумати, що звичайний рушник у ванній кімнаті може становити потенційну загрозу для здоров’я людини?
Рушники можуть бути “збирачем” мікробів. Вони накопичують вологу, висихають досить довго. Так бактерії поширюються швидше. Тож постає питання: як часто потрібно прати рушники?
Більшість з нас кладе їх у пральну машину десь раз на тиждень. Дослідження за участі 100 людей виявило, що третина робить це раз на місяць. А дехто – раз на рік.
Рушники можуть виглядати чистими й водночас бути живильним середовищем для мільйонів мікробів.
Дослідження свідчать, що на рушниках швидко розмножуються бактерії, які зазвичай зустрічаються не лише на шкірі людини, а й у її кишківнику.
Змити всі бактерії під час миття – неможливо. Вони все одно частково лишаються на тілі, і коли ми витираємось, потрапляють на рушник.
Однак наше тіло – не єдине джерело мікробів. Деякі грибки й мікроорганізми містяться в повітрі й можуть осідати на волокнах рушників. Або передаватись через воду, у якій ми прали.
У Японії деякі сім’ї заради економії перуть у воді, що лишилася після купання. Це, звісно, економно, але негігієнічно.
Дослідження, проведене вченими з університету Токусіми, показало, що багато бактерій, що містяться у використаній воді, після прання потрапляють на рушники та одяг.
Не рекомендують також вішати рушники поруч з унітазом у ванній кімнаті: щоразу, коли ви змиваєте воду, бактерії, а також частинки відходів життєдіяльності вашої родини, осідають на пухнастих волокнах.
Згодом ці мікроби починають утворювати на рушниках біоплівку, яка може навіть змінити зовнішній вигляд рушників.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Спільний рушник – це зручно і практично. Однак негігієнічно, твердять медики
Більшість бактерій на рушниках потрапляє з тіла, обличчя та рук користувача.
На нашій шкірі живуть до 1000 різних видів мікроорганізмів, а також безліч інших вірусів і грибків.
Більшість з них насправді корисні для нас: вони допомагають захиститися від інфекцій, спричинених іншими, менш доброзичливими бактеріями, розщеплюють деякі хімічні речовини, з якими ми стикаємося в повсякденному житті, та відіграють важливу роль у розвитку імунної системи.
Але деякі з цих бактерій є умовно-патогенними – вони безпечні, поки не потрапляють у місце, де можуть завдати шкоди, наприклад, у поріз. Таких мікроорганізмів варто уникати людям зі зниженим імунітетом.
Особливість умовно-патогенної мікрофлори в тому, що вона є і в здорових, і у хворих. Але в перших її присутність не викликає проблем, а в других вона активно розмножується, негативно впливаючи на здоров’я.
Природним бар’єром проти інфекцій також є наша шкіра. Це – наша перша лінія захисту від мікробів та інших хвороботворних мікроорганізмів, тому перенесення бактерій з рушника на шкіру не повинно нас надмірно турбувати.
Однак є дані, що надто часте миття, скрабування й розтирання рушником насухо може порушити бар’єрну функцію шкіри.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Сушіння рушників під прямими сонячними променями зменшує кількість бактерій на них
Джерелом поширення харчових інфекцій є кухонні рушники.
“Шлунково-кишкові інфекції, спричинені сальмонелою, норовірусом і кишковою паличкою, передаються через рушники”, – пояснює Елізабет Скотт, професорка біології та співдиректорка Центру гігієни і здоров’я при університеті Сіммонса в Бостоні.
Дослідження також показали, що такі віруси, як Covid-19, можуть зберігатися на бавовні до 24 годин.
Інші віруси, що передаються контактним шляхом, як-от вірус віспи, можуть бути дуже небезпечними, тому медики не рекомендують користуватися спільними рушниками або білизною з інфікованими людьми.
Дослідження також виявили, що віруси папіломи людини, які є поширеною причиною появи бородавок і наростів, можуть передаватися під час контакту з рушниками, якими користувалися інші люди.
Ризик зараження інфекціями через рушники для рук багаторазового використання – одна з причин, чому в лікарнях і громадських туалетах тепер користуються одноразовими паперовими рушниками та повітряними сушарками, хоча дані про те, який з цих варіантів кращий, потребують додаткових досліджень.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Вологі рушники можуть швидко стати ідеальним середовищем для плісняви та грибків
Звісно, що довше ми користуємось рушниками і вони лишаються вологими, то сприятливішим середовищем для мікробів вони стають, збільшуючи імовірність розмноження шкідливих мікроорганізмів.
На думку Скотт і її колег, турбота про гігієну рушників може також допомогти в боротьбі з однією з головних глобальних проблем охорони здоров’я. Стійкі до антибіотиків бактерії, як-от MRSA, можуть передаватися під час контакту із забрудненими предметами.
А регулярне прання рушників зменшує кількість бактеріальних інфекцій і, зі свого боку, скорочує вживання антибіотиків, пояснює Жан-Ів Маяр, професор фармацевтичної мікробіології в Університеті Кардіффа,
“Домашня гігієна пов’язана з профілактикою, а профілактика – краща за лікування”, – підкреслює Маяр.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Прання рушників за температури 60 градусів – найкращий спосіб зробити їх гігієнічно чистими
Тож як часто потрібно прати рушники?
Елізабет Скотт радить робити це раз на тиждень. Однак ця рекомендація не є непорушним правилом.
“Якщо людина хвора, у неї блювота і діарея, то це правило, звісно ж, не працює, – додає експертка. – У такого хворого має бути свій рушник, і його потрібно прати щодня. Це те, що ми називаємо цілеспрямованою гігієною: ви долаєте ризики мірою їх виникнення”.
Одне з досліджень, проведене в Індії, показало, що 20% людей, що брали участь в опитуванні, перуть свої рушники не частіше ніж двічі на тиждень.
Скотт наголошує, що рушники потрібно прати довше і при вищій температурі (40-60C), ніж більшість побутових тканин. А також часто з додаванням антимікробних мийних засобів.
Це допоможе запобігти прикріпленню бактерій до тканин та знищить деякі віруси. Однак часте прання при високих температурах тягне за собою екологічні проблеми, визнають вчені.
Позбутися ж мікробів під час прання за нижчих температур допоможе додавання ензимів або відбілювача. Дослідження, проведене в Індії, довело, що прання з використанням мийного засобу з дезінфектантом, а також полоскання і сушіння рушників на сонці найефективніше знижують кількість бактерій і грибків.
Втім, важливою умовою є дотримання простих гігієнічних вимог до свого житла, підкреслюють експерти.
Скотт називає домашню гігієну своєрідною формою альтруїзму, подібно до вакцинації. Кожна невелика дія, яку ви робите, щоб захистити себе, також захищає людей, які вас оточують.
“Ми називаємо це моделлю швейцарського сиру, – каже науковиця. – Кожна скибочка – це захист, інтегрований у загальну систему. Вона закриває один з отворів і знижує ризик проникнення патогенів”.
“Рушники – хоч і невеликий елемент системи, але з ними пов’язані певні ризики. Втім, з ними легко впоратися”.