Здоровʼя

Рак грудей тепер діагностує ШІ: подробиці нового дослідження

Рак грудей тепер діагностує ШІ: подробиці нового дослідження

Німецькі дослідники з’ясували, що використання штучного інтелекту при скринінгу раку молочної залози збільшує ймовірність виявлення захворювання. Це, за їх словами, є першим реальним випробуванням цього підходу, пише The Guardian.

У новому дослідженні учені заявили, що вони вперше протестували ШІ у загальнонаціональній програмі скринінгу і виявили, що він дає переваги в реальних умовах. При цьому він може допомогти медикам виявляти хворобу і при обстеженні за допомогою комп’ютерної томографії, і за допомогою мамографії.

“Ми могли б покращити рівень виявлення без збільшення шкоди для жінок, які беруть участь у скринінгу раку молочної залози”, – зазначив співавтор дослідження з Університету Любека в Німеччині Олександр Каталінік,  додавши, що цей підхід може зменшити завантаженість рентгенологів.

Каталінік і його колеги проаналізували дані 461 818 жінок, які пройшли скринінг раку молочної залози в період з липня 2021-го по лютий 2023 року в рамках національної програми, націленої на безсимптомних жінок віком 50-69 років.

Двоє рентгенологів незалежно перевірили сканування всіх жінок. Однак для 260 739 жінок принаймні один із експертів використовував додатково інструмент ШІ. Він не тільки помітно позначав скани, які вважав підозрілими, а й видавав сповіщення “мережі безпеки”, коли сканування, яке він оцінював як підозріле, радіолог не визнавав підозрілим. У такому випадку інструмент також виділяв ділянку сканування, яка, на його думку, потребує ретельної перевірки.

Загалом у 2881 жінки, яка брала участь у дослідженні, був діагностований рак молочної залози. Іншими словами, один додатковий випадок раку був діагностований на 1000 жінок, які пройшли скринінг під час використання ШІ.

Інший співавтор дослідження і співзасновник компанії, яка розробила інструмент штучного інтелекту, Стефан Бунк, сказав, що використання ШІ може зменшити робоче навантаження для радіологів при виявленні раку молочної залози в жінок.

Почесний професор скринінгу раку Лондонського університету королеви Марії Стівен Даффі, який не брав участі в роботі, назвав результати дослідження “достовірними та вражаючими”.

Раніше УНІАН розповідав про відкриття вчених щодо чайних пакетиків, які можуть бути джерелом забруднення мікро- та нанопластиком. Результати показали, що при їх замочуванні у гарячій воді виділяється величезна кількість наночастинок, які становлять велику загрозу для людського здоров’я.

Також може бути цікавим