Музика і кіно

Гіпнотична подорож в минуле: цікаві факти про український фільм “Фрагменти льоду”

Гіпнотична подорож в минуле: цікаві факти про український фільм "Фрагменти льоду"

9 січня 2025 року в кінотеатрах України розпочнеться прокат документального фільму “Фрагменти льоду” режисерки Марії Стоянової.

Фільм є делікатною гіпнотичною подорожжю відеоархівом фігуриста українського ансамблю “Балет на льоду” Михайла Стоянова, який гастролював за кордоном у 80-х і 90-х роках. За цими касетними записами його донька відтворює непересічну історію дорослішання: свого, своєї сім’ї та всього суспільства в Україні.

УНІАН разом з кінокомпанією “Артхаус Трафік” зібрали цікаві факти про цей незвичайний документальний фільм, які, можливо, надихнуть вас подивитися його на великих екранах.

Перемога на головній події для документального кіно в Україні

Фільм отримав одні з головних нагород на 21-му Міжнародному фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA – головну нагороду в конкурсі DOCU/УКРАЇНА, спеціальну відзнаку конкурсу DOCU/СВІТ, головну нагороду студентського журі та відзнаку від журі Спілки кінокритиків України.

Українські критики після української фестивальної прем’єри назвали фільм “дуже якісним культорологічним дослідженням ідентичності на зламі тоталітарного суспільства, яке розповідає про спільну історію, ревізуючи особисту пам’ять”. 

Присвята режисеру монтажу

Стрічку змонтовано з архівів, зокрема і домашніх записів родини режисерки Марії Стоянової, для якої “Фрагменти льоду” став повнометражним дебютом після короткометражних архівних фільмів.

Режисером монтажу фільму був Віктор Онисько, який загинув в грудні 2022 року, захищаючи Україну від російських окупантів.

Гіпнотична подорож в минуле: цікаві факти про український фільм "Фрагменти льоду"

Роботу над фільмом розпочали ще у 2019 році, а закінчували вже без Віктора, якому і присвятили стрічку. Надалі за його справу взялась режисерка монтажу Марина Майковська (“Ми не згаснемо”). 

Режисерка та її батько

Марія Стоянова – випускниця кінопрограми відомого українського документаліста Сергія Буковського. Її попередній короткий метр (“Ліс, Ліс”) брав участь у національних короткометражних конкурсах кінофестивалів “Молодість”, DOCUDAYS UA та “Миколайчук OPEN”.

Гіпнотична подорож в минуле: цікаві факти про український фільм "Фрагменти льоду"

У її повнометражному дебюті головними героями є сім’я, а саме батько-фігурист, який багато знімав під час своїх поїздок. Тож оператором фільму вважається саме він – Михайло Стоянов. 

“Наша команда жодного разу не засумнівалась, що створення “Фрагментів льоду” лишається важливим для України – навіть тоді, коли неможливо було уявити себе в діяльності, не пов’язаній з війною напряму. Хоча фільм архівний, він стосується сьогодення і може не лише відбивати український колективний “пострадянський” досвід, а й краще пояснювати його нам самим і ширшій міжнародній аудиторії”, – розповіла режисерка прес-службі DOCUDAYS UA. 

Продюсерська команда

До продюсерської команди з української сторони долучилися український продакшн “ТАБОР”, а саме режисер Максим Наконечний, відомий своїм фільмом “Бачення метелика”, та режисерка-документалістка Аліна Горлова (“Цей дощ ніколи не скінчиться”). Копродюсерами стали норвежці – Каріанне Берґе та Карстен Аанонсен. 

Також може бути цікавим